Hasičský záchranný sbor: Požár výškové budovy a problém se zaparkovanými auty

15.09.2020 20:29 | Zprávy

Šest jednotek hasičů bylo vysláno v neděli odpoledne k požáru v bytovém domě v Baarově ulici v Hradci Králové. Podle oznamovatele byly vidět z posledního patra výškové budovy šlehající plameny na balkóně. Požár zahasily jednotky použitím vnitřní hydrantové sítě v domě a využily také výškovou techniku s nataženým vysokotlakem.

Hasičský záchranný sbor: Požár výškové budovy a problém se zaparkovanými auty
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Hořelo na balkóně v posledním 13. patře budovy, požár hasiči rychle během několika minut lokalizovali. Kouř z balkónu se dostal do vnitřních prostor bytu, který jednotky odvětraly a následně provedly kontrolu objektu a střechy, zda nedošlo k nějakému poškození. Jednotky ještě dohašovaly ve vedlejším pokoji, kde došlo žárem k prasknutí okna a zahoření záclon. Likvidaci události pak ohlásil velitel zásahu v 15:18 hod.

V bytě se nacházela při požáru jedna osoba, při příjezdu hasičů už byla mimo bytovou jednotku. Byla předána do péče ZZS, nadýchala se zplodin hoření. Následně byla převezena do zdravotnického zařízení. Výše škody byla předběžně stanovena asi na 100 tisíc korun, uchráněné hodnoty představují asi jeden milion korun. Příčina vzniku požáru je předmětem vyšetřování, které provádí vyšetřovatel hasičů.

Kvůli požáru byli zalarmováni profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové, stanice Hradec Králové – Pražská a JSDH Třebeš, Plácky, Malšova Lhota a Plačice.

Hasiči se na místě události potýkali s problémem, že na nástupní ploše před domem parkovala osobní vozidla, která tam z pochopitelných důvodů nemají co dělat. Neukáznění řidiči parkují své automobily i na místech, kde je to zakázáno, čím dál častěji, a tím vystavují sebe a lidi ve svém okolí nebezpečí z prodlení při zranění, ohrožení života a také vyšším ztrátám na majetku. Nedostatek prostoru totiž brání bezpečnému použití výškové techniky potřebné k záchraně osob z vyšších podlaží a požární zásah trvá déle a je komplikovanější. Připomínáme, že zákon o požární ochraně v § 17, oddílu (3), odstavci d) ukládá fyzickým osobám v této souvislosti, že „fyzická osoba nesmí omezit nebo znemožnit použití označených nástupních ploch pro požární techniku“. Za nedodržení těchto povinností lze uložit fyzické osobě pokutu za spáchání přestupku až do výše 25 tisíc korun. Při řešení přestupků spolupracuje hasičský záchranný sbor s Policií ČR a městskou policií, které jsou věcně příslušné k řešení nesprávného parkování motorových vozidel.

Zásady správného parkování:

  • parkujte tak, aby zůstala trvale volně průjezdná šířka příjezdové komunikace nejméně 3 m k objektům, k nástupním plochám a k požárním hydrantům
  • neparkujte před vstupem do objektu
  • neparkujte na nástupních plochách
  • neparkujte před nadzemními hydranty
  • neparkujte nad podzemními hydranty

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun

10:34 Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun

Stěžovatelka žije s dítětem v České republice, odkud pracuje na dálku z domu pro zaměstnavatele se s…