Hejtman uctil památku hrdinů karpatsko-dukelské operace

06.10.2014 16:15 | Zprávy

Pietní akt u příležitosti 70. výročí karpatsko-dukelské operace, kterou provedl 1. československý armádní sbor a sovětská vojska na podzim roku 1944 ve snaze podpořit Slovenské národní povstání, si dnes připomněli za účasti slovenského prezidenta a premiéra také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček, česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Hejtman uctil památku hrdinů karpatsko-dukelské operace
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pietního aktu na Dukle se zúčastnili hejtman Martine Netolický, předseda sněmovny Jan Hamáček a velvyslankyně Livia Klausová

Hejtman spolu s kolegy z úřadu uctil památku padlých hrdinů položením věnce s trikolorou přímo u památníku na Dukle. „Velmi si vážím pozvání od předsedy Prešovského samosprávného kraje Petera Chudíka na tento pietní akt, který připomíná významný počin v rámci naší společné historie. Poděkoval jsem mu také za jejich přístup k významným osobnostem bojujícím v této těžké době, ke kterým patřil například armádní generál Ludvík Svoboda,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který památník navštívil na své cestě do partnerského regionu již v květnu loňského roku. Pro hejtmana i ostatní členy delegace bylo velkým zážitkem osobní setkání s dcerou generála Svobody Zoe Klusákovou – Svobodovou.

Karpatsko-dukelská operace byla vojenskou útočnou operací 1. československého armádního sboru a sovětského vojska, která trvala od 8. září do 28. října 1944. Jejím cílem bylo podpořit povstalecké síly Slovenského národního povstání. Neskončila však úspěchem, neboť se německým silám mezitím podařilo potlačit povstání na Slovensku. I přes nepřízeň přírodních podmínek se podařilo zatlačit německého nepřítele do hloubky Východních Karpat a způsobit mu velké ztráty. Cena však byla vysoká, podle historiků padlo v boji přibližně 1800 vojáků prvního československého armádního sboru. „Přes neúspěch byla Karpatsko-dukelská operace ukázkou příkladné spolupráce našich národů a obětavého nasazení lidských životů. Zaslouží si náš obdiv a respekt. Připomínat si tyto významné mezníky společných dějin přímo v místech, kde se odehrávaly, je naší morální povinností,“ řekl hejtman Netolický.
 
O památníku na Dukle

Památník se nachází v katastrálním území obce Vyšný Komárnik. Jeho vybudováním v oblasti, kde probíhaly boje karpatsko-dukelské operace, chtěla vláda Československé republiky poděkovat vojákům 1. československého armádního sboru. Památník byl postaven v roce 1949 a jeho autorem je architekt Jozef Grus. U památníku leží vojenský hřbitov, na kterém je pochováno celkem 565 příslušníků sboru. Autorem sousoší je Ján Kulich.

Památník tvoří vysoký pylon a kolumbárium. Uzavírá spodní část hřbitova. Spolu s obřadní síní je vysoký 28 metrů. Pylon symbolizuje úder osvobozovacích vojsk do nepřátelské obrany na polsko-československém pomezí. Sousoší znázorňuje matku děkující sovětskému vojákovi za osvobození a zároveň žaluje fašizmus za příkoří a utrpení, které způsobil. Na kolonádě vedoucí k památníku byly umístěny bronzové tabule s vygravírovanými jmény příslušníků 1. československého armádního sboru padlých v karpatsko-dukelské operaci. Ne všichni jsou pochováni na hřbitově v Dukelském průsmyku. Většina hrobů se nachází na polské straně hranic, především v polském městě Dukla a v polské osadě Nowosielce.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé

11:49 ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé

ČEZ bude i nadále odebírat obohacený uran, tedy klíčový prvek paliva pro své jaderné elektrárny, od …