Hospodářská komora ČR: Konec zbytečné byrokracie pro zaměstnavatele

09.11.2024 11:27 | Tisková zpráva

Vláda schválila dlouho očekávanou novelu zákona o specifických zdravotních službách, která výrazně snižuje byrokracii pro zaměstnavatele. Ministerstvo zdravotnictví tak dotáhlo reformu pracovně-lékařských služeb, na které úzce spolupracovala Hospodářská komora ČR. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zrušil řadu byrokratických úkonů a otevřel prostor pro preventivní programy poskytované zaměstnavateli.

Hospodářská komora ČR: Konec zbytečné byrokracie pro zaměstnavatele
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Mezi klíčové změny patří zrušení povinných vstupních pracovně-lékařských prohlídek pro zaměstnance zařazené v 1. kategorii, tj. u práce, ze které nevyplývá ani pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví zaměstnanců. Do této kategorie můžeme zahrnout např. většinu administrativních prací či prací v sektoru služeb.

Zaměstnanci tak již nebudou nuceni povinně podstupovat povinnou vstupní prohlídku, které nebyla reálnou prevencí, ale čistě administrativní záležitostí. Pokud ale budou zaměstnavatelé i uchazeči o zaměstnání chtít, budou moci tuto prohlídku absolvovat dobrovolně.

„Tato novela je skutečně průlomová. Snižuje byrokracii a zároveň zajišťuje zachování vysokých standardů ochrany zdraví zaměstnanců. Je výsledkem dlouhého procesu, který na počátku volebního období nastartovala Hospodářská komora ČR. Reforma pracovně-lékařských služeb přináší velkou administrativní úlevu pro zaměstnavatele a zároveň zajistí lepší podporu zdraví pracovníků,“ uvedl Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

89%
hlasovalo: 16400 lidí

Celá reforma probíhala ve třech krocích: Nejprve byly zrušeny nadbytečné periodické prohlídky u nerizikových kategorií zaměstnanců. Následně byla legislativa vyčištěna od zcela nepotřebných „potravinářských průkazů“, které neměly žádný skutečný přínos pro veřejné zdraví. A aktuálně vládou schválená novela odstraňuje byrokracii spojenou s povinnými vstupními pracovně-lékařskými prohlídkami pro zaměstnance v 1. kategorii.

„Tato novela je krokem správným směrem a pomůže podnikatelům snížit administrativní zátěž, aniž by došlo k jakémukoli snížení úrovně ochrany veřejného zdraví. Hospodářská komora bude i nadále spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví a Sdružením praktických lékařů ČR na aktualizaci obsahu preventivních prohlídek, stejně jako na dopracovaní prováděcí vyhlášky k plánům prevence na pracovišti. Zdravotní prevence je totiž ta vůbec nejefektivnější investice do zdraví zaměstnanců a práceschopnosti populace,“ dodal Ivo Hlaváč, člen představenstva Hospodářské komory ČR.

Novela zákona o specifických zdravotních službách motivuje zaměstnavatele k zavádění flexibilních preventivních programů na pracovištích, které budou přizpůsobeny potřebám konkrétních profesí a pracovních podmínek. Tato opatření, včetně screeningových prohlídek, očkování a dalších forem prevence, pomohou zaměstnancům aktivněji se starat o své zdraví a zlepší celkovou úroveň zdravotní péče na pracovištích.

Další významnou změnou vládou schválené novely je zrušení povinnosti OSVČ v oblasti ubytovacích služeb a epidemiologicky významných činností (například kadeřnictví, masáže či pedikúra) žádat o schválení provozního řádu krajskou hygienickou stanicí. Zrušení této povinnosti se týká více než 160 tisíc malých podnikatelů v České republice a výrazně jim usnadní provozování jejich činností.

„Děkujeme celému týmu ministerstva zdravotnictví v čele s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, že tento proces úspěšně dotáhli do konce. Snižování administrativní zátěže bylo jedním ze zásadních bodů vládního programu a oceňujeme, že ministerstvo zdravotnictví tento vládní slib bere skutečně váže,“ uzavírá Tomáš Prouza.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…