Většina níže jmenovaných opatření vychází ze stanovisek Institutu Aleny Vitáskové z. s. a její odborné skupiny, která má název Energie není luxusní zboží.
Třetina obyvatel ČR se při současném trendu ocitne, nebo už je, v energetické chudobě. Hrozí nevratné škody pro střední třídu a ukončení činnosti celých odvětví hospodářství ČR. Vláda ČR musí začít řešit příčiny energetické krize a inflace, a ne hasit následky. Mezi hašení následků patří např. navýšení sociálních dávek pro nejchudší vrstvy obyvatelstva nebo tzv. pomoc firmám snížením či odkladem záloh, nebo garancí za nové úvěry vyžadované energetickou krizí. Cesta z energetické krize je přitom poměrně jednoduchá a stačí, aby vláda ČR začala dodržovat ústavu a chránila v první řadě občany své země, a ne zájmy cizích států či korporací.
Z těchto důvodů navrhujeme následující opatření, která by umožnila snížit ceny energií až o cca 80 %.
1) Vystoupit ze systému emisních povolene
. V roce 1415 upálili v německé Kostnici Mistra Jana Husa za svou snahu o reformu církve a kritiku prodávání odpustků. Současné emisní povolenky jsou v podstatě novodobá forma odpustků za to, že spalujeme fosilní paliva v našich odsířených elektrárnách a teplárnách. Množství emisních povolenek stanovuje Evropská komise, která jejich počet uměle snížila a tím z nich vytvořila spekulativní cenné papíry s nesmyslně vysokou cenou, kterou zaplatí hlavně občané Česka, Polska či Bulharska. Při současném vývoji se odhaduje, že v r. 2030 budou 95 % ceny povolenek platit pouze tyto tři členské státy EU.
Polský Sejm přijal v prosinci 2021 rezoluci vyzývající členské země, aby pozastavily systém obchodování s povolenkami a začaly pracovat na jeho reformě nebo Polsko z tohoto systému vystoupí a ČR se k němu musí přidat.
2) Přestat nakupovat elektrickou energii vyrobenou v ČR přes německou burzu v Lipsku či Praze
Zažíváme v podstatě energetickou lichvu, kdy si sami mimořádně draze kupujeme elektřinu, kterou jsme lacino vyrobili přes německou burzu, kde jsou ceny energií navázány pro nás nesmyslně na cenu plynu a německého energetického mixu. Tento mix prodražuje také výroba z obnovitelných zdrojů a nesmyslné odstavování německých uhelných a jaderných elektráren. Jedná se o zdražení elektrické energie doslova o stovky procent, kdy bez jakékoliv reciprocity pomáháme např. Německu a dalším zemím při výpadku výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Přes burzu se musí začít prodávat pouze přebytky elektrické energie po zajištění domácí spotřeby. Cena elektrické energie musí být určena podle domácího energetického mixu.
3) Dočasné zrušení příspěvků na zelenou energii
Vláda ČR musí přistoupit k časově omezenému zrušení poplatků, kdy příspěvek na obnovitelné zdroje energie tvoří 13,33 % ceny elektřiny a rozhoduje o něm Energetický regulační úřad. Náklady firem a domácností by klesly o více než desetinu.
4) Prolomení limitů těžby hnědého uhlí, těžba černého uhlí
V současné energetické krizi je třeba zajistit dlouhodobě energetickou samostatnost ČR. Uhlí a na něj navázaná výroba elektrické energie a tepla musí zůstat páteří našeho národního hospodářství, dokud nebude nahrazeno jinými trvalými zdroji. Těžba černého uhlí byla prakticky zastavena a dochází k paradoxním situacím, kdy do ostravských hutí se dováží černé uhlí z Austrálie. Hnědé uhlí zajišťuje velkou část výroby elektřiny a tepla. Vláda ČR musí zajistit takové podmínky, aby tyto zdroje kvůli regulacím EU nebyly zavírány a nahrazovány daleko dražšími energiemi.
5) Vznik národního importéra plynu, zpětné odkoupení zásobníků na plyn
Jenom užiteční hlupáci v postavení kolonie nenakupují plyn na základě dlouhodobého národního kontraktu, ale za burzovní ceny od západoevropských společností. To znamená, že ruský plyn kupujeme od západoevropských firem za násobky ceny, které mají nasmlouvané s ruským Gazpromem. Národního dopravce potřebujeme, abychom mohli vytvářet obdobné kontrakty, jako mají velké západoevropské firmy, které v podstatě přeprodávají do ČR plyn za lichevní ceny. Nesmíme také zapomenout, že České republice nepatří na jejím území ani metr plynovodu a ani kubický metr v zásobnících. Jak potrubí, tak zásobníky byly prodány firmě RWE a zásoby plynu v nich obsažené nepatří ČR, ale německým obchodníkům. Jedná se o 6 zásobníků plynu s kapacitou cca 2,7 mld. kubíků, což je téměř třetina naší roční spotřeby.
Výsledkem této energetické politiky je, že nenakupujeme plyn za 6 Kč, ale za 25 Kč za kubický metr podle burzovních cen. Takto nějak si budování společného evropského domu asi nepředstavujeme.
Pan premiér musí začít jednat se západoevropskými firmami o snížení jejich lichevních marží při přeprodávání ruského plynu. Další možností je jednat s Maďarskem o výměně plynu za naši elektrickou energii a připravit vznik národního importéra plynu.
6) Snížit ceny pohonných hmot
V Maďarsku zastropovali ceny pohonných hmot na 33 Kč. Polsko zavedlo výrazné úlevy. Opatření, která přijala vláda ČR, jsou naprosto nedostatečná. Zahraniční firmy mají konkurenční výhodu proti našim dopravcům. Netřeba říkat, že cena dopravy se promítá v podstatě do všech ostatních cen. Vládou slibované kontroly marží jsou naprosto neúčinné vzhledem k amatérskému srovnávání marží s cenami na rotterdamské burze. Vláda nechápe, že ropa se dá koupit i mimo burzu a že ruská ropa se v současné době pohybuje v cenách okolo 30 USD za barel.
7) Ochrana zemědělství
Jsou před námi mnohé problémy, které např. zmiňuje Agrární komora, kdy dochází ke skupování budoucí úrody zahraničními nákupčími.
K tomuto uvádí majitel mlékárny Madeta Milan Teplý: „Co budeme jíst? V ČR je fakticky vyvezena veškerá pšenice za letošní rok, tedy ta, která se teprve seje. Už je prodáno 92 % a ještě ani nevyrostla. V televizi mi premiér říkal, že v případě potřeby přivezeme pšenici z Austrálie. Tak to už je teda síla.“ (rozhovor pro týdeník Echo 04/2022).
Na závěr bych si dovolil citovat profesora Druláka, bývalého diplomata a prvního náměstka na MZV:
„Nezapomeňme, na co dojel předchozí režim, který jsme tu do r. 1989 měli. Tehdy si mysleli, že politickou vůlí a silnými řečmi dokážou předělat ekonomickou realitu. Ale tak to prostě není. Ekonomická realita tu je, a pokud ji budeme ignorovat, připomene se nám sama. Čím víc ji budeme ignorovat, o to tvrdším způsobem se nám připomene.“
Mgr. Jiří Kalach
Předseda OHK Ústí nad Labem
Představenstvo OHK Ústí nad Labem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva