„Firmy nejsou odtržené od reality. Zaznamenáváme, že oproti lednu se zvyšuje počet firem, které hledají všechny možnosti, jak umožnit lidem pracovat vzdáleně mimo kancelář,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora považuje toto opatření v krátkodobém horizontu za další příležitost, jak podniky můžou dobrovolně přispět ke zpomalení šíření nákazy. Samozřejmě ne ve všech provozech je možné, aby zcela všichni zaměstnanci pracovali z domova.
Pokud to charakter podnikání umožňuje, Hospodářská komora zaměstnavatelům doporučila kromě testování zaměstnanců a zavádění moderních technologií, například pro trasování případného výskytu onemocnění na pracovištích, aby si se zaměstnanci dohodli, že budou do konce nouzového stavu vykonávat práci z domova, nebo práci vykonávali kombinovaně.
Jestliže charakter podnikání práci z domova některým zaměstnancům neumožňuje, doporučuje se zaměstnavatelům, aby zaměstnance rozdělili do týmů či skupin, které se nebudou setkávat na pracovišti v jeden okamžik. Doporučuje se rovněž zavést směnný provoz a upravit rozvrh směn. Tam, kde je zaveden směnný provoz, doporučuje se směny oddělovat, aby nedocházelo ke kontaktu pracovníků jednotlivých směn.
Ze šetření Hospodářské komory mezi 800 podnikateli vyplynulo, že 47 % zaměstnavatelů mělo v listopadu loňského roku alespoň jednoho pracovníka na home office. Zatímco u velkých firem to bylo 92 %, u mikro firem do 10 zaměstnanců alespoň jeden zaměstnanec pracoval z domova v necelé třetině podniků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva