IPR se vrátil do ulic, vybízí veřejnost k diskuzi o budoucnosti pražských lokalit

01.07.2021 19:38 | Zprávy

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) se po zimní a „koronavirové pauze“ vrátil do pražských ulic, aby se na místech, které čeká proměna, setkali jeho zástupci s místními obyvateli a aktéry.

IPR se vrátil do ulic, vybízí veřejnost k diskuzi o budoucnosti pražských lokalit
Foto: iprpraha.cz
Popisek: IPR Praha - logo

Participace se v rámci června uskutečnila na Rohanském ostrově, v oblasti Kyje-Hutě, na území budoucí Jarovské třídy, v okolí nové stanice metra D Nové Dvory a také v Praze 7 – na území, kde se počítá s výstavbou nové budovy filharmonie. Po dobu letních prázdnin bude participace krátce přerušena a následně bude pokračovat zase v září v dalších lokalitách.

Do budoucích proměn pražských lokalit jsou v určitých fázích zapojovány místní subjekty a obyvatelé území. Kancelář participace IPR je skrze svá setkání vybízí k podílení se na rozhodnutích týkajících se řešené oblasti. Informační kontejnery a stany jsou doplněny o další interaktivní aktivity, které zpracovatelům zadání pomohou zhodnotit stávající situaci i preference budoucího směřování z pohledu přímých uživatelů území. Jedná se např. o debaty, ankety, výstavy, komentované vycházky či kulaté stoly a workshopy s lokálními aktéry.

„Naším cílem je přilákat místní obyvatele a uživatele a prostřednictvím různých aktivit jim nejen představit řešené území, ale také získat skrze tato setkání data, která se následně propíší do zadání koncepcí, studií a soutěží. Místní nejlépe znají hodnoty a problémy území, které mohou být pro každou demografickou skupinu a každý typ uživatelů jiné. Zkrátka nám pomohou vidět danou lokalitu ve vlastním světle,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Dveře informačního kontejneru byly letos jako první otevřeny v Karlíně. Místní obyvatelé zde diskutovali s týmem IPRu nad plánovanou proměnou Rohanského ostrova a zájemci se také mohli zúčastnit některé z tematicky zaměřených vycházek. Program myslel i na rodiny s dětmi – ve spolupráci s koordinátorkami dětského programu IPRu byl na Rohanském ostrově připraven orientační běh. Participační aktivity zde přímo navázaly na venkovní výstavu Rohanský ostrov, kterou bude možné navštívit do 31. srpna.

Další zastávkou byla Praha 4, kde je v souvislosti s výstavbou stanice metra D Nové Dvory připravována územní studie. Obyvatelé zde mohli navštívit plánovací kontejner, zúčastnit se některé z vycházek, vyplnit pocitovou mapu, anketu nebo se zapojit do diskuzí. Komentovaná vycházka se také uskutečnila na Praze 7 v blízkosti metra Vltavská, a to v souvislosti s plánovaným vyhlášením architektonické soutěže na budovu Vltavské filharmonie, která by měla být vypsána v srpnu 2021. Od pondělí 14. června byly současně otevřeny dva další participační kontejnery, a to v oblasti Kyje-Hutě a v oblasti budoucí Jarovské třídy.

„V období letních prázdnin bude participace krátce přerušena a pokračovat budeme zase v září. Přes léto je však možné navštívit dvě výstavy. Všechny srdečně zvu jak na audio výstavu na Rohanském ostrově, tak na Štvanici, kde od 23. června do 12. září probíhá venkovní výstava, která se věnuje podobě i budoucnosti ostrova Štvanice a zároveň jeho propojení s Rohanským ostrovem,“ říká Milan Brlík, vedoucí Kanceláře participace.

Od září pak budou moci obyvatelé opět přispět svými připomínkami, zkušenostmi a nápady do debaty o rozvoji území. Již nyní se plánují participační aktivity spojené se Seifertovou ulicí, Slunečním náměstím, tramvajovou tratí Počernická, územím Bubny-Zátory či městskou částí Praha–Nebušice.

Aktuální informace o participaci a online dotazníky jednotlivých projektů lze najít na webových stránkách IPRu. Pro případné bližší dotazy je k dispozici tiskový mluvčí IPRu Marek Vácha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora k chystanému zákonu o mistrovské kvalifikaci a zkoušce

10:34 Hospodářská komora k chystanému zákonu o mistrovské kvalifikaci a zkoušce

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením ministra …