Iberoamerická cena o nejlepší studentskou práci zná své vítěze. Student Univerzity Karlovy mezi třemi nejlepšími

28.04.2018 10:41 | Zprávy

V reprezentačních prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy byly dnes slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší studentskou práci se vztahem k Latinské Americe či Pyrenejskému poloostrovu – Iberoamerická cena. Druhé místo obsadil student Univerzity Karlovy Matouš Hartman.

Iberoamerická cena o nejlepší studentskou práci zná své vítěze. Student Univerzity Karlovy mezi třemi nejlepšími
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Student Filozofické fakulty UK Matouš Hartman obdržel druhé místo za práci, ve které analyzuje rozhovory se čtyřmi Čechy, kteří 11. září 1973 zažili státní převrat v Chile. Odpovědi dotazovaných ukazují, co znamenalo pocházet z Východu v Chile roku 1973, zda bylo složité uniknout ze země, jak se vojáci chovali k cizincům a také to, co si Čechoslováci mysleli o Allendově socialismu a režimu vojenské junty.

První a třetí místo obsadily studentky Masarykovy univerzity Kateřina Rottová a Alice Hříbalová. Jejich práce byly zaměřeny na analýzu motivu kentaura ve vybraných povídkách významného portugalského spisovatele Josého Saramaga a na koncept Moebiovy pásky a její metaforickou funkci ve vztahu s povídkovou tvorbou Julia Cortázara.

Soutěž pro vysokoškolské studenty pořádají zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí akreditovaných v České republice. Porota, složená z nejvyšších zástupců velvyslanectví Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika, Peru, Portugalska, Španělska a Venezuely vybírala z 23 přihlášených textů zaměřených na problematiku latinskoamerických zemí a zemí Pyrenejského poloostrova, psaných ve španělském či portugalském jazyce.

Iberoamerická cena se udílí od roku 1994 a je jedinou svého druhu v Evropě. Zúčastnit se jí mohou vysokoškolští studenti bakalářského a magisterského programu, kteří jsou české národnosti, žijí v České republice a předloží vlastní vědeckou práci s přímým vztahem k Latinské Americe nebo Pyrenejskému poloostrovu.

Na slavnostním předání byli přítomni představitelé pořádajících velvyslanectví, tj. Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika, Peru, Portugalska, Španělska a Venezuely.

Univerzita Karlova udržuje úzkou spolupráci s Iberoamerickými zeměmi. Partnery Univerzity Karlovy jsou aktuálně téměř dvě desítky vědeckých pracovišť v těchto zemích.

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 48 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 600 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 8000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Podle průzkumu Reflex 2013–2014 Pedagogické fakulty UK vykazují absolventi UK dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti mezi veřejnými vysokými školami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …