„Dny evropského dědictví otevírají každoročně nejširší veřejnosti v září brány nejzajímavějších památek, budov a objektů, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné,“ říká Milena Březinová z odboru kultury Magistrátu města Hradec Králové.
Součástí akce byla například komentovaná vyhlídková plavba pod hradeckými mosty na Labi a speciální vyhlídková plavba na Orlici. Na „souši“ měli návštěvníci možnost prohlídky například Muzea východních Čech v Hradci Králové nebo právě Informačního centra Obnovitelné zdroje v budově malé vodní elektrárny zvané Hučák, mezi kterými jezdil zdarma turistický vláček. „Během sobotního dne se k nám přišlo podívat 315 návštěvníků,“ říká průvodkyně Informačního centra Skupiny ČEZ v Hradci Králové Petra Burdová.
V historické budově byla pro účastníky akce připravena každou celou hodinu prohlídka malé vodní elektrárny. Zároveň měli možnost shlédnout velkoformátový film o vodních elektrárnách na řece Labi a navštívit interaktivní expozici o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. V souvislosti s vodou je v Informačním centru vystavena například skutečná Francisova a Peltonova turbína. „Pro letošní rok jsme také připravili výroční turistickou známku ke stoletému výročí uvedení do provozu malé vodní elektrárny v Hradci Králové,“ dodává průvodkyně Petra Burdová.
Informační centra Skupiny ČEZ je možné nalézt po celé České republice. Nejstarší v Jaderné elektrárně Dukovany bylo otevřeno v roce 1994. Osmým v pořadí je právě Informační centrum v Hradci Králové, jehož hlavním motivem je výroba ekologické elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ