Informace o humanitárních dotacích MZV na rok 2017

19.12.2016 19:51 | Zprávy

Ministerstvo zahraničních věcí ČR dne 19. prosince 2016 vyhlašuje tři výběrová dotační řízení na projekty humanitární pomoci realizované nestátními neziskovými organizacemi a dalšími subjekty v zahraničí v roce 2017.

Informace o humanitárních dotacích MZV na rok 2017
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Dotační výzva na komplexní krize reaguje na závažné humanitární dopady klimatických změn, místních konfliktů a nuceného vysídlení ve vybraných zemích subsaharské Afriky (Etiopie, Jižní Súdán, Keňa, Nigérie, Středoafrická republika). Kvůli dopadům přírodních katastrof jsou do výzvy zařazeny také dvě asijské země – Barma/Myanmar a Nepál. Celkem bude na tuto výzvu vyčleněno až 40 mil. Kč, na jednotlivý projekt maximálně4 miliony Kč. Etiopie je prioritní zemí dvoustranné rozvojové spolupráce ČR, v jižních oblastech země ČR podporuje místní obyvatelstvo i uprchlíky ze Somálska při boji proti suchu, v přístupu k pitné vodě a sanitaci i v rozvíjení vlastních zdrojů obživy, převážně založených na zemědělství. Keňa se podobně jako Etiopie potýká se suchem v důsledku jevu El Niňo a musí zároveň zajistit obživu velkým skupinám uprchlíků ze Somálska. V Jižním Súdánu probíhá vnitřní konflikt, který dále násobí obtížné postavení místního obyvatelstva. ČR od vzniku země v roce 2011 průběžně pomáhá uvnitř země i uprchlíkům z Jižního Súdánu v regionu při hledání přístřeší, obživy a zajišťování základní zdravotní a nutriční péče. Také Středoafrická republika se potýká s dopady vnitřního konfliktu aČR zde jako jedna z mála zemí dlouhodobě zajišťuje zdravotní péči, výživu, vzdělávání a ochranu pro vnitřně vysídlené děti. Severovýchodní oblasti Nigérie jsou kromě teroristického působení Boko Haram ohroženy také podvýživou až hladomorem. ČR se vzhledem ke své diplomatické přítomnosti v zemi zasazuje o posílení domácí i mezinárodní humanitární pomoci.

V Barmě/Myanmaru ČR rovněž působí dlouhodobě, pomáhá zde jak s obnovou po přírodních katastrofách, tak s dopady mezietnických konfliktů, zejména ve státech Arakanském, Karenském a Čchinském, ale i ve vztahu k barmským uprchlíkům v Indii, Thajsku a Malajsii.

Do Nepálu vyslala ČR po ničivém zemětřesení z dubna 2015 zdravotnický traumatým, který v zemi působil téměř měsíc. Na to v roce 2016 navázaly dotační projekty obnovy zdravotnické, sanitární a vzdělávací infrastruktury, které budou moci pokračovat i v roce 2017.

Dotační výzva na naléhavou pomoc konfliktem postiženému obyvatelstvu Iráku a iráckým i syrským uprchlíkům v sousedních zemích (Jordánsko, Libanon, Turecko) je doplněna samostatnou dotační výzvou na pomoc obyvatelstvu Sýrie. Pomoc Iráku a uprchlíkům v regionu bude financována z humanitárního rozpočtu MZV, pomoc Sýrii z prostředků schválených usnesením vlády č. 588 z 27. června 2016 o poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016 - 2019. Na obě výzvy bude vyčleněno po 20 milionech Kč, na jednotlivé projekty maximálně 4 milionyKč.

ČR pomáhá v Sýrii a syrským uprchlíkům v okolních zemích (Irák, Jordánsko, Libanon, Turecko) od počátku syrského konfliktu. V letech 2012-14 bylo na tuto pomoc vynaloženo 100 milionů Kč, v roce 2015 už 170 milionů a za rok 2016 půjde o více než 200 milionů Kč. „Kritické situaci v Sýrii nechceme pouze přihlížet. Snažíme se proto o efektivní humanitární pomoc, pro niž jsou klíčoví naši nevládní partneři. ČR pomáhá vnitřně vysídlenému obyvatelstvu i uprchlíkům s ubytováním, přístupem k vodě a sanitaci, podporuje zdravotnické služby, vzdělávání dětí i obživu dospělých.“, komentuje přístup ČR náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Obdobné aktivity ČR podporuje také ve vztahu k obyvatelstvu Iráku. Vedle humanitární pomoci MZV se na těchto aktivitách podílí také programy zajišťovanéMV – humanitárně-zdravotnický program MEDEVAC a program na podporu zemí pod silnými migračními tlaky.

Oprávněnými příjemci humanitárních dotací MZV jsou nestátní neziskové organizace a další fyzické či právnické osoby, které mají zkušenost s poskytováním zdravotních, sociálních nebo vzdělávacích služeb v zahraničí, prokáží související odbornost, schopnost realizace v daných podmínkách a dodržování zásad dobrého humanitárního dárcovství a mezinárodních standardů kvality poskytované pomoci.

Termín pro podávání projektů humanitární pomoci je stanoven na 30. leden 2017, výběrová řízení budou ukončena do konce února a dotace vyplaceny v březnu 2017. Předkladatelé mohou žádat o dotaci až do výše 4 milionů Kč, jejich finanční spoluúčast činí minimálně 10 % celkových nákladů projektu.

V roce 2016 bylo v rámci humanitární pomoci MZV ČR realizováno celkem 35 projektů ve 25 zemích v celkové hodnotě téměř 100 milionů Kč. Z toho 60 % připadalo na dotační projekty českých neziskových humanitárních organizací, 20 % na programy mezinárodních humanitárních organizací, zbylých 20 % bylo vynaloženo v součinnosti s místními úřady postižených zemí a v případě materiální pomoci z ČR s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru Ministerstva vnitra ČR a s Ministerstvem obrany ČR (letecká přeprava do Sýrie).

Na rok 2017 je na humanitární pomoc v gesci MZV vyčleněno celkem 130 milionů Kč, na humanitární dotace pro Sýrii dalších 20 milionů Kč. Vedle humanitárních dotací se ČR v roce 2017 zaměří také na programy realizované s hlavními mezinárodními partnery – Mezinárodním výborem Červeného kříže (ICRC), Dětským fondem OSN (UNICEF), Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Světovým potravinovým programem (WFP).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…