Institut pro politiku a společnost vede hudebník Jan Macháček

06.03.2015 10:01 | Zprávy

Institut pro politiku a společnost, založený na podzim loňského roku, změnil koncem února svoji strukturu. Předsedou správní rady se na zasedání 25. února stal novinář, publicista, ekonom a hudebník Jan Macháček. Ve správní radě zůstávají primátorka Prahy Adriana Krnáčová, europoslanec Pavel Telička a egyptolog Miroslav Bárta. Nově přibyl do správní rady bývalý senátor a šéf ČSÚ Edvard Outrata a výkonným ředitelem se stal Pavel Fidler. Macháček byl od roku 2012 do konce letošního ledna předsedou správní rady Knihovny Václava Havla. Nedávno přešel z týdeníku Respekt, který spoluzakládal, do Lidových novin, kde působí jako ekonomický analytik a komentátor.

Institut pro politiku a společnost vede hudebník Jan Macháček
Foto: Institut pro politiku a společnost
Popisek: Institut pro politiku a společnost

„Nabídka vést Institut pro politiku a společnost je skvělá výzva,“ říká Macháček. „Český politický a veřejný prostor potřebuje kultivaci a hloubkovou otevřenou diskusi, kterou bude institut s velkým a nejlepším profesionálním nasazením podporovat a poskytovat jí podporu a platformu.“

Institut má pod vedením Macháčka organizovat větší mezinárodní konference, ale i domácí konference, semináře a veřejné diskuse. „Budeme dělat analytickou práci dostupnou všem zájemcům v politice i mimo ni, budeme organizovat pracovní snídaně i kulaté stoly, budeme se zabývat zahraniční a bezpečnostní politikou, obranou, evropskými záležitostmi, ale třeba i vzděláváním, školstvím, digitalizací, energetikou, urbanismem, městem i veřejným prostorem, hodnotami v politice i lidskými právy,“ dodal Macháček.

Výkonné i poradní orgány institutu budou v dohledné době angažovat celou řadu nezávislých osobností z veřejného života i akademické sféry. Inspirací by měl být německý systém stiftungů, ale i americký systém National Endownment for Democracy, který podporuje National Republican Institute i National Democratic Institute.

„Inspirací pro nás bude i celá řada dalších amerických think tanků a neziskovek. Samostatnou a klíčovou kapitolou je spolupráce s centrálou frakce evropského parlamentu ALDE a s jejím neziskovým a intelektuálním zázemím. Plánujeme také rozvinout aktivní spolupráci s bruselskými think tanky typu Breugel,“ dodává Macháček.

Cílem Institutu pro politiku a společnost je rovněž rozvoj české občanské společnosti a vytváření živého prostoru pro setkávání lidí, které zajímají hodnoty a ideje. „Já si klidně dovedu představit i spolupráci s Knihovnou Václava Havla, především na tématech evropských, lidsko-právních i zahraničně politických. Institut bude otevřený všem názorům, nebude prostorem pro ideologizaci, nálepkování, očerňování či kádrování,“ doplnil Jan Macháček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Vláda projednává energetické a klimatické cíle bez analýzy ekonomických dopadů

13:21 Hospodářská komora: Vláda projednává energetické a klimatické cíle bez analýzy ekonomických dopadů

Výhrady Hospodářské komory České republiky k Vnitrostátnímu plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu,…