Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie 4. 4. 2019.
Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu (1980), ale i k dalšímu, totiž Prokletému ostrovu Martina Scorseseho (2010). Také v tomto filmu je obsahem „zvláštní psychika“, Leonardo DiCaprio ve filmu coby šerif Edward „Teddy“ Daniels vyšetřuje zmizení pacientky psychiatrické léčebny.
Po filmovém úvodu bude následovat snad nejpopulárnější klavírní koncert vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Existuje v bezpočetném množství nahrávek a je v repertoáru každého významnějšího klavíristy. Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011. Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit.
Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál (8. 4. 2019). Do jeho programu zařadil italský pianista svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha.
„Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první CD. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ říká Colli.
Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury města Ostravy. Začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz
Šarmantní večer s mladými talenty
Různorodost rytmů, originalitu a živost slibuje koncert 18. 4. 2019 spojující francouzskou a italskou hudbu, v němž se s Janáčkovou filharmonií představí mladé talenty.
Oblíbené hymnické flétnové Concertino francouzské skladatelky Cécile Chaminade v podání Lucie Režné z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě doplní Ravelův prchavý klavírní koncert, v němž zaznamenáme i názvuky jazzu. Jeho ztvárnění se ujme mladý britský pianista Martin James Bartlett, který počátkem roku podepsal exkluzivní smlouvu se společností Warner Classics. Jeho debutové album vyjde 3. května 2019. „Z podpisu smlouvy i z chystaného CD jsem nadšený. CD se bude jmenovat Love and Death.To jsou dvě elementární témata, která po celá staletí inspirovala úžasná mistrovské díla básníků a skladatelů. Na albu najdete nádhernou hudbu Bacha, Schumanna, Wagnera, Liszta a Granadose a vyvrcholí Prokofjevovou vášnivou a ohnivou „válečnou“ sonátou č. 8. Nemůžu se dočkat, až se o to s vámi podělím.“
Na svůj věk má Bartlett skvělou techniku a hraje s neskutečnou elegancí. V roce 2014 získal ocenění BBC Young Musician of the Year, což otevřelo brány jeho kariéře. Od té doby hrál např. s BBC Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra nebo Tokyo Symphony Orchestra.
Koncert, který završí rozervaná bombastická První symfonie Giuseppa Martucciho, který se na konci 19. století pokoušel vytrhnout italskou hudbu z výhradního područí opery, žačíná v Domě kultury města Ostravy v 18 hodin.
Vstupenky v ceně od 120 Kč můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Studenti mohou po předložení studentského průkazu nebo průkazi ISIC uplatnit slevu 80 %. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz
Hrdinové skuteční a legendární
Tak zní název koncertu, který uvede Janáčkova filharmonie Ostrava 25. dubna 2019 od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. Na programu je Beethovenův Houslový koncert a Lemlinkäinen z pera finského skladatele Jeana Sibelia.
Trojice legendárních houslových koncertů v D dur, která má v repertoáru houslí zcela mimořádné postavení, vykazuje pozoruhodné množství společných rysů. A všichni tři jejich autoři, Beethoven, Brahms i Čajkovskij je ponechali jako jedináčky. Nejstarší z nich je z pera bojujícího osvícenského hrdiny Beethovena a do Ostravy jej přijíždí představit vyhledávaný norský skladatel a houslista Henning Kraggerud.
Sibelius hrál v mnoha ohledech roli finského Smetany, zásadní inspiraci pro něj představoval finský národní epos Kalevala. Obsáhlé čtyřdílné zpracování legendy o Lemminkäinenovi, který je zabit, matka jej však vyhledá, seskládá jeho ostatky a nechá oživit, nastuduje peruánký rodák žijící a pracující ve Švýcarsku, USA a Německu dirigent Christoph Mathias Mueller.
Pro velký zájem byl přidán další koncert klasiky na plátně
Některé úspěšné filmy dopomohly řadě perel klasické hudby takříkajíc „mezi lidi“. Jako příklad můžeme uvést Straussovy explozívní hudebně-filozofické úvahy na nietzschovský námět s názvem Tak pravil Zarathustra, které široké publikum zaznamenalo až díky Kubrickově filmové Vesmírné odyseji (1968). Tato skladba zahájí koncerty Janáčkovy filharmonie nazvané Klasika ve filmu ve dnech 8. a 9. května 2019 v Domě kultury města Ostravy. Druhý koncert byl do kalendáře přidán, protože první ohlášený byl téměř okamžitě vyprodán.
Filmová hudba od té doby zaznamenala ještě další nárůst zájmu, rozvinul se obchod s nahrávkami a vznikl samostatný segment publika zaměřený právě na ni. Vedle lukrativních nových skladatelských zakázek se ale i mnoho starších skladeb dočkalo řady ikonických využití právě u filmu. Některé z nich zazní i na těchto koncertech. Třeba Bartókovu Hudbu pro smyčce, percuse a celestu můžete vystopovat ve čtrnáctém Kubrickově filmu Osvícení s Jackem Nicholsnem v hlavní roli nebo ve snímku V kůži Johna Malkoviche s Johnem Cusackem, Cameron Diaz a Johnem Malkovichem, který ve fikci hraje sám sebe. Části Beethovenovy Sedmé zase použili filmaři např. v britsko-australsko-americkém historickém dramatu ověnčeném Oscarem Králova řeč. A Wagnerova Jízda Valkýr z opery Valkýra zaznívá např. v americkém kultovním filmu Francise Forda Coppoly z roku 1979 Apokalypsa nebo v televizním snímku BBC Hawking popisující doktorandské studium Stephena Williama Hawkinga na Cambridgeské universitě, na jehož začátku zjistil, že je vážně nemocný a lékaři mu nemohou pomoci.
Kromě toho se můžete těšit na ukázky z tvorby „kovaných“ tvůrců filmové hudby jakými jsou Nino Rota, Ennio Morricone, John Williams a další.
Koncerty v domě kultury začínají v 19 hodin a vstupenku pořídíte již za 160 Kč. Více informací najdete na www.jfo.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva