Až se tak stane, na dobu dalších 15 let bude jasné, které oblasti Krkonoš budou ponechány samovolnému vývoji, jaké části hor budou trvale opečovávány, nebo kde se budou snáze rozvíjet obce a města.
„Stará a nová zonace jsou vlastně dvě úplně odlišné věci, spojuje je jen stejné označení,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Tři dosud číslované zóny, kombinující odstupňovaně podle přísnosti ochrany přírody pravidla péče o přírodu s nejrůznějšími regulacemi, se změní na zcela jinak pojatou zonaci managementovou. Ta popisuje pravidla péče o přírodu ve čtyřech nově definovaných zónách s ohledem na jejich dlouhodobý cíl. Regulace a pravidla pro činnosti v národním parku už nadále nebude řešit zonace, ale pravidla napsaná přímo v zákoně pro celé území národního parku a pro území mimo zastavěné části obcí a zastavitelná území obcí,“ upřesnil ředitel. Nová zonace neobsahuje žádná omezení regulující pohyb osob na území národního parku. Návštěvnost území bude regulována vymezením tzv. klidových území, jejichž podobu Správa KRNAP projednává se členy Rady KRNAP zároveň s návrhem nové zonace.
Důvodem ke změně zonace je novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v účinnost v červnu 2017 a změnila dosavadní zonaci národních parků. První seznámení členů Rady KRNAP s těmito plánovanými novinkami proběhlo na jaře 2017. Podrobnější prezentace následovala v říjnu 2017 a prosinci 2018. Nyní probíhá individuální předjednávání se členy Rady KRNAP a průběžné vypořádávání písemných připomínek. Správa KRNAP naplánovala také tři semináře pro veřejnost (více ZDE), celé téma obdobně prezentuje také na webových stránkách krnap.cz a na sociálních sítích. Na duben je plánováno plenární zasedání Rady KRNAP, bodem jehož programu by měla být také dohoda na návrhu nové zonace. Ta bude posléze zaslána Ministerstvu životního prostředí ke standardnímu mezirezortnímu připomínkování a vydání vyhlášky o nové zonaci Krkonošského národního parku.
Nová managementová zonace je přímo podřízená cílům jednotlivých zón. Ty asi nejlépe definují přímo jejich jména. Cílem přírodní zóny, která se vymezuje na plochách, kde převažují přirozené ekosystémy, je tyto ekosystémy ponechat jejich vývoji bez rušivých zásahů. Nová přírodě blízká zóna pak zahrnuje člověkem částečně pozměněné ekosystémy s cílem postupně pomoct přírodě dosáhnout stavu jako v přírodní zóně. Jednou pak části této zóny mohou (ale nutně nemusejí) být „povýšeny“ právě do zóny přírodní. Zajímavý a důležitý je cíl zóny soustředěné péče o přírodu. V této zóně jsou zařazeny člověkem velmi pozměněné ekosystémy, například naše krásné krkonošské louky. Cílem této zóny je takovou nádheru zachovat, a proto zde bude k typickým činnostem patřit sečení a pastva. Do této zóny budou patřit také některé lesy, ve kterých je cílem podporovat biodiverzitu. Patří sem i nestabilní, člověkem na místě původních bučin vysázené smrkové porosty, které bude třeba přeměnit na smíšené a listnaté lesy. Konečně poslední zóna kulturní krajiny se vymezí v sousedství některých sídel, je určena k jejich trvale udržitelnému rozvoji a jejím cílem je nezhoršit dosaženou kvalitu životního prostředí. Tato zóna bude v Krkonoších velmi malá, protože většina obcí není už od roku 1991 součástí území národního parku, ale nalézá se v ochranném pásmu, včetně těch vnitřních.
Návrh nové zonace počítá s tím, že zóna přírodní bude mít 7 327,6 ha (20,2 % území KRNAP), zóna přírodě blízká bude mít 8 106,8 ha (22,3 % území KRNAP), zóna soustředěné péče 20 702,3 ha (57,0 % území KRNAP) a zóna kulturní krajiny bude mít 183,7 ha (0,5 % území KRNAP).
S návrhem nové zonace se může seznámit se i široká veřejnost, a to na oficiálních stránkách Správy KRNAP (ZDE). Zde také lidé získají odpovědi na nejčastější otázky týkající se zonace.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva