Tři události 20. století se staly námětem kompozice o milnících vývoje vědy a moderní technologie, která otevřela před lidstvem perspektivy závratných výšek i propastných hloubek. Se sólisty Yukiko Kinjo, Hanou Jonášovou, Václavem Siberou, Jiřím Hruškou a Václavem Křížkem a orchestrem dílo hudebně nastudoval Marko Ivanović.
„Technologie ovlivňují 20. století více než jakékoli jiné výsledky lidské činnosti. To by však samo o sobě jako materiál pro hudebně-dramatické dílo nestačilo,“ říká skladatel Steve Reich a pokračuje výčtem třech konkrétních námětů: „Výbuch a zhroucení vzducholodi Hindenburg v roce 1937 předznamenal konec jedné neúspěšné technologie. Byla to také první velká katastrofa, která byla nafilmována. Ohromná, vodíkem naplněná vzducholoď s obrovskými svastikami na ocasech, vznášející se nad Manhattanem, a její vznícení nad New Jersey, to byl těsně před vypuknutím druhé světové války nezapomenutelný výjev. Dále atomová bomba byla v mnoha ohledech emblematickou technologií století. Lidé poprvé vyvinuli zařízení, kterým mohli zničit planetu. A pro třetí příběh jsme se spontánně rozhodli v roce 1997, kdy byla naklonována ovce Dolly. Je to úplně jiná technologie, založená na medicíně a biologii, technologie naznačující, jak by mohl vypadat život v 21. století.“
„Steva Reicha považuji za jednu z nejvlivnějších hudebních osobností 20. století. Když jsem dostal od Národního divadla nabídku a příležitost skloubit svou momentální intenzivní operně-dirigentskou aktivitu se zaujetím pro minimalismus, ani chvilku jsem neváhal,“ říká dirigent a autor hudebního nastudování Marko Ivanović.
„Každý ze tří příběhů, které v rámci hodinového představení zazní, je velmi krátkou a zároveň velmi silnou historickou událostí, která je zde vyprávěna v rovině projekce, stylizovaných archivních zvukových nahrávek a živým pěveckým ansámblem,“ upřesňuje Marko Ivanović a dodává: „Zajímavý je v tomto díle skladatelův přístup k archivním nahrávkám, kde se výrazně zaměřuje na melodii a rytmus mluveného slova a následně ho přenáší a rozpracovává v doprovodných hudebních nástrojích. V této souvislosti není příliš překvapující fakt, že se Steve Reich vždy velmi silně hlásil k odkazu Leoše Janáčka.“
Opera Národního divadla uvede video operu Three Tales na Nové scéně pouze pětkrát: kromě premiéry ještě 12. a 18. prosince 2016 a 4. a 10. ledna 2017. Následující operní premiérou bude Pucciniho Tosca v režii Arnauda Bernarda v hudebním nastudování Andrease Sebastiana Weisera s Orchestrem a Sborem Státní opery. Premiéry jsou naplánovány na 28. a 29. ledna 2017.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva