Do ochranného limitu se kromě regulačních poplatků započítávají i tzv. započitatelné doplatky za léky. VZP proto bude peníze vracet i za rok 2015, kdy už by ovšem vrácená částka měla být zhruba o třetinu nižší. Ukázala to předběžná analýza, kterou VZP vypracovala loni na podzim s využitím dat za rok 2013. Tehdy svým klientům vracela 157 milionů korun, přičemž zhruba třetina z toho (58 milionů korun) byla za regulační poplatky. Ty k 31. 12. 2014 skončily.
To, že za loňský rok vrací VZP o 31 milionů větší částku než v roce 2013, je způsobeno ve značné míře především navýšením maximálních cen léků ze strany výrobců. To vedlo k tomu, že narůstaly ty doplatky za léky, které se lidem započítávaly do ochranného limitu.
Největší pokles ve vracené částce se odehrál v letech 2011 a 2012 (z 358 milionů na 216 milionů korun). Tento skok byl způsoben zejména změnou v metodice placení regulačních poplatků, kdy se od 1. 12. 2011 začal platit regulační poplatek za jeden recept a ne za každou položku na receptu zvlášť, jako tomu bylo do té doby.
Od 1. 1. 2015 se platí už jen jeden regulační poplatek ve výši 90 korun za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství. Tento poplatek není započitatelný do ochranného limitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP