Celkově je těchto plátců registrováno 213 tisíc, kontrolní hlášení podalo 85% z nich, tj. 180 tisíc plátců. Chybný formát a struktura hlášení byla zjištěna jen v zanedbatelných 0,4% případů.
„Prokázalo se, že i drobní živnostníci zvládli svoji premiéru na výbornou. Předběhli dokonce o 1% počet všech ostatních plátců, kteří hlášení podali“, pochvalně se vyjádřil Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.
V České republice je evidováno zhruba 500 tisíc plátců DPH. Ne všichni však mají povinnost kontrolní hlášení podat. Kontrolní hlášení nemusí podávat například ti, kteří nepřijali ani neuskutečnili žádné zdanitelné plnění a na rozdíl od „nulového“ přiznání k DPH tak „nulové“ kontrolní hlášení nepodávají.
Postupně bude proto docházet ke zpřesňování statistik o zbylých 79 tisících plátcích, kteří kontrolní hlášení nepodali. K tomu jsou využívána zejména data z dosud podaných přiznání k DPH.
„Z dosavadních poznatků odhaduji, že z tohoto počtu bude pravděpodobně polovina těch, kteří povinnost hlášení podat nemají. Finanční správu však bude enormně zajímat ta druhá polovina; na tu se zaměříme a budeme prošetřovat“, dodal Janeček.
Zavedená opatření proti daňovým únikům, zejména pak kontrolních hlášení, přispívají výraznou měrou ke zvýšenému výběru DPH. Inkaso DPH vzrostlo za první čtvrtletí meziročně o 3,8 miliardy korun, což odpovídá nárůstu o 5,23 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva