„Jedná se o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM), jež byla kompletně vyvinuta v České republice. Stroj, který v příštím roce společně představíme a společnost Kovosvit MAS zahájí jeho sériovou výrobu, je z kategorie Hybrid Manufacturing (HM) kombinující plnohodnotnou generickou technologii (navařování kovu) a plnohodnotnou subtraktivní technologii pomocí frézování v pěti osách,“ představuje novinku Jan Smolík, vedoucí projektu na pracovišti RCMT.
Na prototypu stroje umožňujícího 3D tisk kovu a následné obrábění takto vyrobených dílců pracovali ve spolupráci s Kovosvitem MAS ve výzkumném centru RCMT od roku 2013. Výsledkem je unikátní produkt, jehož hlavní předností je relativně nízká cena 3D tisku: na takto vytvořeném dílci dosahují náklady 25 až 30 procent ceny nákladů konkurenčních technologií. Konečná cena dílce představuje 2500 až 3500 Kč na kilogram, což přibližuje 3D tisk k možnosti využití v běžném strojírenství.
Dvouplášťový tenkostěnný dílec v řezu
(materiál Konstrukční ocel; hmotnost 1,15 kg; rychlost vyroby 300 g/hod)
„V současné době probíhá patentové řízení a stroj, který umožní vyrábět dílce v pracovním prostoru 500x500x400 mm, bude představen na jaře příštího roku. Výrobky z prototypového stroje jsme poprvé prezentovali na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde se setkaly s velkým ohlasem a o naše zařízení předběžně projevilo zájem několik firem. Využitelný je například u oprav dílů, které se částečně opotřebovávají, nebo u výroby těch, kde je při obrobení odebrána většina použitého materiálu,“ uvedl Petr Heinrich, technický ředitel společnosti Kovosvit MAS.
Jak dokládají díly, jež Kovosvit MAS spolu s RCMT vystaví ve středu ve foyer ČVUT, umožňuje zařízení vytváření plných dílů, plných dílů s vnitřními kanály, skořepinových dílů, dutých dílů s vnitřní podpůrnou strukturou a jejich následné obrábění. Další variantou využití je svařování, navařování funkčních povrchů, funkčních částí a detailů, navařování tvrdokovových a kluzkých povrchů, opravy dílů a jejich obrábění. S pomocí stroje bude samozřejmě možný také 3D tisk malých designových dílců. Hlavní benefit představuje u výroby takových dílů, které není možné vyrobit tradičními výrobními postupy, tedy odléváním tvářením a obráběním, nebo je využití těchto postupů neefektivní, případně neadekvátně složité.
Na prototypovém stroji se při vývoji technologie pracovalo s různými materiály, například s jemnozrnnou, konstrukční a nerezovou ocelí, hliníkovou slitinou či se slitinou INCONEL, jež se využívá pro svou odolnost v leteckém průmyslu, v turbínách, v raketových motorech i jaderném průmyslu. Vyvinutá technologie umožňuje růst ocelových dílců rychlostí 0,2 až 1,0 kilogramů za hodinu.
Vnitřní struktura dutého dílce vidlice
(materiál Konstrukční ocel; hmotnost 6 kg; rychlost výroby 200 g/hod)
Na Dni otevřených dveří Fakulty strojní ČVUT se zájemci z řad studentů a odborné veřejnosti dozvědí více o použité technologii a o jejích možnostech. Zároveň uvidí konkrétní ukázku vyrobených dílů, a to jak v surovém stavu, tak po jejich následném obrobení. Nová technologie zpřístupní 3D tisk kovu širokému spektru zájemců. Díky nižším nákladům budou moci nový stroj z produkce společnosti Kovosvit MAS využívat nejen špičková vývojová střediska velkých firem, rentabilní bude i pro běžné malé a středně velké strojírenské podniky, jimž otevře zcela nové možnosti výroby a vývoje produktů.
Mimo uvedený den otevřených dveří bude technologie HM tento týden také představena v Bruselu na konferenci Additive Manufacturing European Forum AMEF 2016 pořádané evropskou komisí a zaměřené na budoucnost aditivních technologií. Dále bude technologie HM tento týden představena také účastníkům konferenci 3D Trends v Liberci.
Prsten
(materiál Nerezová ocel; hmotnost 2g; rychlost výroby 100 g/hod)
O společnosti Kovosvit MAS, a. s.
Společnost má 77letou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos ve vývoji obráběcích strojů v České republice. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Kovosvit MAS nabízí svým zákazníkům komplexní služby, individuální řešení, flexibilitu a výrobky té nejvyšší kvality. V září letošního roku vstoupila do Kovosvitu MAS jako strategický investor společnost INDUSTRY INNOVATIONS. Přestože INDUSTRY INNOVATIONS spolupracuje s holdingem CZECHOSLOVAK GROUP, působí samostatně a není členem tohoto holdingu, do něhož nepatří ani organizačně ani z hlediska manažerských procesů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva