„Jde o důkaz o ulovení. Za každou přesně specifikovanou předloženou čelist kraj vyplatí 350 – 500 korun, a to podle stáří odstřeleného kusu,“ upřesňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
Z údajů pravidelného ročního sčítání divoké zvěře vyplývá, že počty divokých prasat v přírodě kolísají, z dlouhodobého hlediska jejich populace mírně roste. Negativní pohled na divoká prasata vyplývá z toho, že poškozují zemědělské plodiny a zvyšují nebezpečí přenosu nákazy afrického moru prasat na domácí chovy prasat.
„V letošním roce Kraj Vysočina vyplatí uživatelům honiteb za odlovené a zdokladované kusy černé zvěře cca 850 tisíc korun. Motivace odstřelu bude pokračovat i příští rok. Rada kraje souhlasila s prodloužením projektu, na který bude příští rok vyčleněno 950 tisíc korun,“ doplňuje Pavel Hájek.
Každoročně je s podporou Kraje Vysočina odloveno cca dva tisíce kusů prasete divokého. Největší podíl na tomto čísle mají myslivci z Havlíčkobrodska a Pelhřimovska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva