„Vysočina hradí nákup speciální pěny a nástřiku, práci a instalaci kůlů, na kterých je pěna nastříkaná, zajišťují myslivci. První preventivní opatření tohoto druhu se v regionu díky kraji a několik let i nadaci pojišťovny Generali objevila už v roce 2010,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Podle dostupných informací se od roku 2009 počet střetů aut se zvěří na ošetřených úsecích v rámci regionu snížil o více než 50 procent.
Kůly, jejichž hlavní součástí je hmota s pachem predátora, mají zvěř odrazovat od pohybu v blízkosti silnic. Konkrétní umístění ohradníků je zaznamenáváno do zvláštních map. Jejich aktualizovanou verzi dostává vždy v dubnu i Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, aby ohradníkům mohla přizpůsobit pravidelnou údržbu podél silnic.
Kolíky jsou obvykle umísťovány v nepřehledných místech, kde hrozí, že řidič nestihne zabrzdit. Na přehledných rovných úsecích obvykle upozorňuje na pohyb zvěře značka a řidič stihne operativně reagovat. Ohradníky je nutné pravidelně obnovovat stejně jako nástřik, tedy po dvou až třech měsících. Nejvíc ohradníků je aktuálně na Třebíčsku. Úseky napříč regionem byly vybrány na základě počtu nehod se zvěří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva