Propočet je jasný. Například dominantní dodavatel, společnost ČEZ, na začátku května oznámil, že sníží cenu za elektřinu pro zákazníky se smlouvami na dobu neurčitou na 3595 korun za MWh bez DPH a cenu elektřiny s dvouletým závazkem v průměru na 3124 korun za MWh bez DPH. Podobně upravovali své ceníky i další dodavatelé, kteří do své cenotvorby promítli nižší ceny na komoditní burze. Ta v současnosti sice mírně roste, přesto je nově oznámená cena produktu Garant měsíc společnosti LAMA energy platná pro červenec 2435 korun bez DPH. U plynu je situace obdobná, rozdíly mezi cenami jsou ale nižší.
„Ceny produktu Garant měsíc odvozujeme od burzovní ceny platné k 10. dni kalendářního měsíce necelé dva měsíce před zahájením dodávek. Cena elektřiny (ZDE) i zemního plynu (ZDE) pro červenec tedy byla stanovena 10. května,“ popisuje Michael Heider, energetický expert LAMA energy, a dodává: „Očekávali jsme, že cena pro letní měsíce bude nižší, ale na burzovních obchodech se s velkou pravděpodobností promítlo chladné počasí v minulých týdnech a s tím spojená vyšší poptávka a spotřeba. Očekáváme proto v následujících měsících další snížení cen. I proto, že naplno naběhnou fotovoltaické zdroje.“
Postupné sbližování cen energií napříč všemi tarify je veskrze pozitivní jev pro všechny zákazníky. Je důkazem, že se postupně zklidňuje situace na komoditní burze, kde se ceny energií stanovují. Přesto je, zejména v období mimo topnou sezonu, měsíční tarif pro zákazníky velmi výhodný. Cenu znají dva měsíce předem a jsou chráněni měsíční výpovědní dobou, která jim poskytuje dostatek času na případný přechod na jiný tarif. Navíc dodavatel do výsledné ceny nepromítá riziko, že zákazník odejde, jako je tomu v případě cen na dobu neurčitou, a také rizika výkyvů cen na burze, které se promítají do fixních tarifů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva