Lesy ČR: Kvůli souším je na Boubíně zákaz vstupu na několik tras a naučnou stezku

20.04.2022 15:16 | Tisková zpráva

Stovky suchých stromů ohrožují zdraví a život návštěvníků. Proto je dočasně zakázán vstup na turistické trasy a naučnou stezku v centrální části Boubínského pralesa. Na žádost Lesů ČR coby správců území o tom rozhodl Městský úřad ve Vimperku.

Lesy ČR: Kvůli souším je na Boubíně zákaz vstupu na několik tras a naučnou stezku
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

V roce 2019 na Boubíně gradovala kůrovcová kalamita, po které zbyly stovky souší. V bezzásahové zóně národní přírodní rezervace vážně ohrožují návštěvníky, kteří se procházejí kolem oploceného boubínského jádra po turistických cestách i naučné stezce. Nedá se předvídat, kdy se souše vyvrátí nebo zlomí.

Lesy ČR proto v březnu požádaly Správu národního parku Šumava o návrh řešení. „Nabízí se tři varianty. Buď úplné uzavření okolí jádra pralesa, nebo uzavření pouze části modré trasy, kde se zvýšil počet nebezpečných souší, nebo požádat o výjimku na kácení v lesích mimo původní bezzásahový prales,“ řekla Silvie Havlátková, náměstkyně ředitele Správy NP Šumava.

O kácení souší v této oblasti se ale jednalo už v roce 2016, kdy Správa žádost Lesů ČR zamítla. „Zpracování několika souší by bezpečnost stejně nezajistilo. Z jádra Boubína by mohly kdykoli na stezky dopadnout stovky dalších suchých stromů, a ty v bezzásahovém území pokácet nelze,“ uvedl Miloš Juha, ředitel Lesního závodu Boubín.

Lesy ČR se tedy, s ohledem na turisty, rozhodly pro nejbezpečnější variantu a požádaly Městský úřad ve Vimperku o vydání opatření obecné povahy, a tedy dočasný zákaz vstupu na části turistických tras a naučnou stezku. „Pro návštěvníky je uzavření tras nepříjemné. Musíme ale respektovat stanovisko související s ochranou území i bezzásahový režim,“ pokračoval Juha. Čekání na samovolný rozpad souší může podle lesníků trvat až deset let.

Od 14. dubna je tedy zakázáno vstupovat po modré a zelené turistické trase od rozcestí Amortovka směrem k Boubínskému jezírku, dále po modré trase od rozcestí Lukenské, Knížecí a Horní dlouhohřbetní cesty a po zelené trase vedoucí od loveckého zámečku směrem k rozcestníku Boubínský prales – severozápad (viz přiložená mapa).

mapa

Křížky označují uzavřené cesty a naučnou stezku v centrální části Boubína

Na přístupové cesty lesníci umístili výstražné zákazové tabule a porušovat zákaz vstupu nedoporučují, aby se neopakoval příběh z léta 2004. Tehdy se na boubínskou centrální stezku zřítil v naprostém bezvětří suchý strom. Zasáhl ženu, která vedla za ruku malou dcerku. Dítěti se nic nestalo, ale ženě hrot zlomené větve propíchl hrudník a zemřela. Místo neštěstí dnes na Boubíně připomíná křížek u cesty.

Národní přírodní rezervace Boubínský prales se rozkládá na 670 hektarech, bezzásahová zóna na 139 hektarech, oplocené jádro pak na 47 hektarech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Energetici vyvezli palivo z reaktoru čtvrtého výrobního bloku elektrárny Dukovany

16:14 ČEZ: Energetici vyvezli palivo z reaktoru čtvrtého výrobního bloku elektrárny Dukovany

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v souladu s harmonogramem prací dokončili vyvážku paliva z re…