„Takzvanou stratifikací bukvic, semen javorů, jeřábů, habrů a dalších listnáčů napodobujeme přírodní procesy. V řízených teplotních podmínkách překonáváme klíční klid semen, aby je mohli na jaře lesní školkaři okamžitě vysít, a vypěstovali pak dostatek kvalitních sazenic,“ řekl ředitel týnišťského závodu Miloš Pařízek.
Semenáři přitom čerpají ze zásob. Loni totiž většina dřevin neplodila nebo jen sporadicky. „Bez řízené stratifikace by začala semena klíčit v nevhodnou dobu a nevzešlo by z nich tolik kvalitních sazenic,“ vysvětlil Pařízek.
Péči věnují v závodě i speciální přípravě semen jehličnatých stromů a olše. „Provádíme inkrustaci, což znamená, že semena obalujeme a nanášíme na ně biologické látky. Semena tak lépe klíčí. Díky inkrustaci také školkaři použijí při pěstování sazenic méně chemických prostředků,“ dodal Pařízek.
Lesy ČR letos plánují obnovu 14 tisíc hektarů lesa, z toho čtyř tisíc přirozeně, a výsadbu 56 milionů sazenic, z nichž je 67 procent listnáčů, zejména buku, dubu, habru, javoru, ale také jilmu, břízy, jeřábu, třešně, lípy, olše a také jabloně lesní nebo hrušně polničky. Podnik tak postupně mění druhovou skladbu lesů, tvořených směsí dřevin. Porosty díky tomu lépe odolají klimatické změně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva