Každé jaro vysazují vodohospodáři do potoků deset tisíc plůdků pstruha obecného – potočního a do vybraných úseků toků ve vyšších polohách Jizerských hor pak stovky dvouletých pstruhů. Jde například o pramenné části Černého potoka nebo Bílé Smědé, tam, kde nehospodaří rybáři. Střevlím se zase daří v průtočných tůních a v nádržích i obnovených korytech vodních toků, například u Raspenavy nebo na Malé Jeřice v Oldřichově v Hájích. „Ročně jich vysadíme stovky,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí Správy toků, oblast povodí Labe z podniku Lesy ČR a dodal: „Někde ryby vysazujeme opakovaně. Chceme zajistit stabilní a geneticky rozmanitou populaci“.
V příštím roce se na území Jizerských hor vyzkouší líhnutí jiker pstruha v přírodě, a to pomocí Firzlaffova inkubačního přístroje. Jde o polopřirozený odchov lososovitých ryb především na menších odchovných kapilárách se stabilním dnem a průtokem. „Uměle vytřené a oplodněné jikry se vloží do boxu a celý přístroj umístíme na dno toku. Na jaře vykulený plůdek vypustíme do potoků. Takto odchované ryby se lépe přizpůsobí životním podmínkám a častěji se vrací zpátky do své původní lokality,“ uvedl Petr Dvořák z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Úspěšnost projektů prokázal monitoring míst. Podílí se nich kromě Lesů ČR coby správců toků také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Český rybářský svaz a Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva