„V pramenné části Olšičky jsme obnovili mokřad, ve kterém zadržuje vodu nový propustek na lesní cestě,“ říká vedoucí polesí Hodonín Lesů ČR Karel Ondráček. Níže po proudu se vyhloubily dvě tůně. Nejpatrnější je ale obnova velké, sedimentem zanesené lesní tůně, která kvůli chybějícímu stavidlu zadržovala jen malý objem vody. „Tůň jsme vyčistili, hráz opravili a instalovali nové vypouštěcí zařízení,“ pokračoval Ondráček.
I další menší tůň zbavili lesníci usazenin, ale jen zčásti, kvůli vzácné a chráněné vodní rostlině žebratce bahenní. „Všechny obnovené vodní tůně se rychle zaplnily vodou a předpokládáme, že v tůních najdou místo pro život mnohé druhy chráněných obojživelníků,“ dodává vedoucí polesí.
Pokud se tůně neobnovují, postupně přirozeně zaniknou. Drobné vodní plochy ale mají pro přírodu velký význam, protože zadržují vodu, a tím zlepšují klima. Navíc v nich nacházejí svůj biotop na vodu vázané rostliny a živočichové.
Proto Lesy ČR pokračují ve vodohospodářském programu Vracíme vodu lesu (ZDE). Podnik na tento projekt čerpal dotaci z Operačního programu Životní prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva