Podle pamětníků byla ve třech rybnících v lesích u Jaroslavi ještě před 50 lety voda. Pískovým dnem ale postupně unikala, až se ztratila úplně a rybníky zanikly. Ani na mapě je dnes nenajdete. Zarostly olšemi a jinými náletovými dřevinami. Pod zemí zůstalo jen dubové potrubí, podle všeho z 18. století.
Lesy České republiky nedávno dokončily obnovu dvou těchto rybníků, nazvaných podle obecních záznamů Jaroslav a Mařenka. Na ploše prostředního rybníka vybudovali vodohospodáři tůň s mokřadem, kde se daří vodomilným obojživelníkům, jako je skokan hnědý nebo ropucha obecná.
Obě vodní nádrže teď pojmou na 4594 a 1439 metrech čtverečních až 7300 metrů krychlových vody. V době sucha ji zadrží, což prospěje okolním lesům, při povodni zachytí splaveniny a zabrání erozi půdy. „Nové sypané hráze jsou opatřené návodním těsnícím lícem a stabilizační částí, bezpečnostními přelivy na stoletou vodu a požeráky,“ řekl Tomáš Sajdl, specialista vodního hospodářství z Oblastního ředitelství východní Čechy Lesů ČR.
Slouží ale i jako přírodní požární nádrže, v zimě kluziště či lesní „otužovny“ a jindy příjemné zastávky pěších i cyklistů. Rybníky postupně objevíte po 300 metrech, půjdete-li po cyklostezce od odpočívadla u silnice R35 . U hráze „Jaroslava“ je vystavené nalezené historické potrubí.
Podnik na projekt čerpal téměř 3,8 milionů korun z dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR. O dalších dokončených vodohospodářských projektech se dočtete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva