„Z kořenových balů a kmenů pokácených dřevin jsme vybudovali 48 různých příčných objektů. Stabilizují koryto, brání jeho prohlubování a zachycují i splaveniny,“ řekl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro povodí Labe z Lesů ČR. Na 290 m2 vznikla boční tůň, která pojme 180 m3 vody. „V tomto úseku jsme koryto prodloužili o pět metrů,“ dodal Sajdl. Vodohospodáři využili i přebytečné pařezy a v okolí potoka vytvořili nové biotopy pro živočichy.
Voda dříve vymílala břehy i dno betonového, částečně narušeného koryta toku lemovaného vzrostlými dřevinami a zaneseného na několika místech splaveninami. Mizela doslova z krajiny, a to i při větších srážkách. Projekt Lesů ČR zmenšil kapacitu koryta, tok je nyní členitější a delší, snížil se jeho spád. To vše zlepší odtokové poměry v téměř hektarové nivě v okolí toku a prospěje tamějším rostlinám i živočichům, zejména zvláště chráněné bleduli jarní, úpolínu evropskému, prstnatci májovému či mihuli potoční. Projekt spolufinancoval Operační program Životní prostředí.
“VRACÍME VODU LESU“ je největší vodohospodářský program v historii podniku. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní Lesy ČR budují 73 nových nádrží, 292 obnovují. A přibývají další. Více čtěte zde: www.vracimevodulesu.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva