Seno nám slouží hlavně jako krmivo pro zvířata, o která pečujeme v naší Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Část balíků putuje přímo do záchranné stanice, část rozvážíme do našich lesních zookoutků, které fungují jako její detašovaná pracoviště. Náhradní domov v nich nacházejí živočichové, které už kvůli jejich trvalému handicapu nemůžeme vypustit zpět do volné přírody. Zásoby sena se zvířatům budou hodit hlavně v zimních měsících, v době, kdy je čerstvé pastvy nedostatek.
Seno vyrábíme na loukách v lesních úsecích Chuchle, Hostivař a Šárka. Celkem každý rok vyprodukujeme přibližně 80 tun sena. Usušené seno stlačujeme do šikovných malých balíků o rozměrech 80 x 60 cm, s nimiž se manipuluje snadněji než s klasickými velkými balíky. Protože v posledních týdnech panovalo hlavně deštivé počasí, je letos většina práce teprve před námi. Během léta vyrobíme asi 4000 takových balíků.
Na některých loukách ponecháváme pruhy neposekané trávy. Tím, že při seči nepokosíme celou louku, ale malou část necháme dočasně být, dostanou jednotlivé druhy trav šanci se vysemenit a tím zabezpečit samovolnou obnovu celého travního porostu. Ponechaný pruh louky je navíc atraktivním lákadlem pro motýly, které z české přírody vyhání právě unifikace krajiny a vytrácející se rozmanitost. Takzvanou mozaikovou sečí se proto snažíme podpořit druhovou pestrost lokality a zlepšit její ekologickou stabilitu. Až rostliny v neposekaných pruzích odkvetou, posekáme je a necháme uschnout. Tím zároveň poskytneme bezobratlým živočichům dostatek času k tomu, aby si mohli najít jiné domovy s vyšším travním porostem. Teprve potom z usušené trávy vyrobíme seno pro zvířecí pacienty a zvířata v zookoutcích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva