Lesy Praha: Polovina roku 2018 přinesla záchranné stanici několik prvenství

10.07.2018 7:35 | Zprávy

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy vstupuje do druhého pololetí s rekordními počty pacientů, kteří prošli pod rukama našich pracovníků.

Lesy Praha: Polovina roku 2018 přinesla záchranné stanici několik prvenství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

K 30. 6. 2018 jsme přijali celkem 2 611 živočichů 106 různých druhů. To je oproti první polovině loňského roku o 357 zvířecích pacientů více. Uplynulých 6 měsíců s sebou přineslo hned několik prvenství. Přijali jsme nejpočetnější kolonii netopýrů rezavých v historii záchranné stanice a také se k nám dostala mláďata zajímavých druhů živočichů. Historicky poprvé jsme se starali o mláďata výra velkého, jezevce lesního, kuny lesní, krtka obecného, mývala severního, tchoře tmavého a hýla obecného.

Mezi přijatými pacienty nejvíce dominovali ptáci, především kachny, kosi a labutě. Ze savců se k nám hojně dostávali netopýři, zajíci a veverky. Z celkového počtu živočichů jsme ošetřili 1 425 dospělých a 1 228 mláďat.

A jaké byly osudy některých našich zvířecích pacientů?

Bez jednoho rovné dvě stovky. To byl počet netopýrů, které jsme zachránili z větrací šachty rekonstruovaného domu v pražské Libni. Tomuto rekordnímu počtu netopýrů jsme poskytli prostor pro přečkání zimy a za časného jara jsme je probudili, nakrmili a vypustili do Stromovky, kde 29. března našli svůj nový domov.

Přijali jsme také dvě výří mláďata, která se k nám dostala poté, co jejich matka nezvládla sehnat dostatek potravy. Jejich otce totiž srazilo auto a dostal se do péče záchranné stanice jako první. Samice zůstala na starost o sourozeneckou výří dvojici sama a péče o mláďata byla nad její síly. Hladová mláďata jsme ovšem nalezli a zachránili včas. V současné době se mají čile k světu a připravují se na vypuštění do přírody.

Dalším pacientem s pohnutým osudem bylo mládě muflona z Thomayerovy nemocnice. Přišlo na svět se zlomenou nohou a nebylo proto schopné následovat svoji matku. V naší záchranné stanici ovšem dostalo vše, co mu scházelo. Ošetřili jsme mu zlomenou končetinu, pravidelně jej krmili a nakonec získalo i náhradní matku a sourozence, kteří se u nás ve stanici rovněž zotavovali ze zranění. I přes neradostný start do života se mládě dočká návratu do volné přírody.

Malý jezevec do záchranné stanice doputoval z Ďáblického háje. Mládě pravděpodobně přišlo o matku a hladové se vydalo za potravou samo. Samičku jezevce jsme přemístili do venkovní voliéry, kde se v bezpečí a s dostatkem potravy připravuje na návrat do přírody. Ten ale proběhne nejdříve až koncem léta, kdy bude dost velká na to, aby v přírodě obstála.

Kromě péče o volně žijící živočichy se záchranná stanice zapojuje také do ekologické výchovy a formou ukázek a přednášek upozorňuje veřejnost na jednotlivé příčiny vzniku hadicapů u zvířat. Během prvního pololetí se stanice účastnila 354 akcí, které navštívilo přes 15 000 zájemců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…