V expozici malých amerických savců mohou lidé pozorovat dvoutýdenní mláďata hutií – kubánských endemických hlodavců, kterým se někdy říká „stromové nutrie“. „Na první pohled působí poněkud neohrabaně, avšak jsou to skvělí lezci. I to se však mláďata musejí naučit. O to zábavnější je malé hutie sledovat, jak se seznamují se světem,“ popisuje skotačivá trojčata vrchní chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková.
Hutie kubánské
Rušno však není jen u savců. Vysoká jílovitá hnízda v těchto dnech opouštějí mláďata hned dvou druhů plameňáků – růžových i chilských. Na rozdíl od hutií však nejde o malé kopie svých rodičů. „Po vylíhnutí stráví malý, šedě ochmýřený plameňák v hnízdě asi tři dny. Poté seskočí a spolu s dalšími ptáčaty utvoří jakési školky. V těch se pak sdružují, než asi za čtyři až pět měsíců dorostou do podoby dospělce,“ vysvětluje proces dospívání plameňáků kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Přírůstků mezi opeřenci můžou návštěvníci sledovat desítky po celém areálu zoo. Velmi cenné je vylíhnutí satyrů Cabotových. Bažantovitý pták, jehož samec při toku připomíná stejnojmenného bájného tvora z řecké mytologie díky „růžkům“ z peří na hlavě, je zařazen na Červený seznam IUCN – na východě Číny už zbývá jen několik tisíc jedinců. Zoo Praha vede jeho Evropskou plemennou knihu. „Naše tři kuřata jsou letos jedinými přírůstky v zoo celé kontinentální Evropy,“ připomíná náročnost chovu satyrů Vaidl.
Neméně cenný je mladý sameček gorala sečuánského. Stejně jako satyr je i tento sudokopytník zástupcem východoasijské přírody a v jeho případě jde o vůbec jediný letošní přírůstek tohoto druhu v Evropě. „Narodil se 15. července a o 10 dní později už se s matkou odvážil poprvé do venkovního výběhu. Lidé tak už nyní mohou rodinnou skupinku včetně letošního benjamínka pozorovat v horní části zoo – nejaktivnější bývají mezi 10.30 a 11.30 dopoledne,“ láká kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.
Goral sečuánský
V Zoo Praha se letos narodilo už bezmála 700 mláďat ve 155 druzích: z toho 188 savců, 341 ptáků, 147 plazů a 14 obojživelníků. Návštěvníci mohou v areálu dále pozorovat i jarní, už odrostlejší mláďata např. tučňáků Humboldtových, vlků hřivnatých, velbloudů dvouhrbých či lemurů kata.
(foto Petr Hamerník, Zoo Praha)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva