Stav motorových vozidel má totiž významný vliv na bezpečnost silničního provozu. V letošním roce krajský úřad uskutečnil celkem 7 kontrol, na základě kterých uložil 5 nápravných opatření a zahájil jedno správní řízení ve věci přestupku.
„Zákon o podmínkách provozu na pozemních komunikacích nařizuje krajským úřadům kontrolovat činnost STK. Naší povinností je provádět tyto prohlídky na každé stanici nejméně jednou za tři roky, my dokonce intervaly zkracujeme a provádíme kontroly minimálně jedenkrát za dva roky,“ uvedl Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.
Současná legislativa neumožňuje počet STK rozšířit. V letošním roce krajský úřad provedl celkem sedm kontrol, dalších šest kontrol na území Libereckého kraje uskutečnili pracovníci ministerstva dopravy. Důsledkem prohlídek bylo uložení pěti nápravných opatření za zjištěné drobnější nedostatky v činnosti STK. „Oproti předchozímu roku jde o výrazné zlepšení. V roce 2018 uložil krajský úřad 8 pokut v souhrnné výši 53.000 korun,“ dodal Čáp. I v příštím roce krajský úřad chystá sedm kontrol STK.
Mezi nejčastější nedostatky patří nedodržení požadovaných úkonů a dále nesprávné vyhodnocení zjištěných závad. V letošním roce probíhalo jedno správní řízení s technikem STK, které skončilo udělením pokuty. Kontrolnímu technikovi může být za přestupky uložena pokuta do výše 50 000 korun, STK jako právnické osobě až do výše 5 000 000 korun.
Za podmínek stanovených zákonem může krajský úřad odejmout oprávnění k provozování STK a ministerstvo dopravy také profesní osvědčení kontrolního technika. „Tím důvodem je například to, že kontrolní technik závažným způsobem nebo opakovaně porušil své povinnosti při provádění technických prohlídek. Nejvyšší pokuta, kterou jsme v minulosti udělili, činila 250 000 korun,“ uzavřel Jan Čáp.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva