Linka bezpečí přijala za 25 let přes 10 500 000 volání. I tak se ale téměř 1000 dětí denně nedovolá!

21.11.2019 17:11 | Zprávy

Linka bezpečí je největší a nejdéle fungující celostátní krizová linka pro děti a mladistvé do 26 let. Volajícím z celé České republiky je dostupná zdarma, její nepřetržitý provoz zajišťuje na osmdesát odborníků. Jen v loňském roce Linka bezpečí přijala 167 264 kontaktů.

Linka bezpečí přijala za 25 let přes 10 500 000 volání. I tak se ale téměř 1000 dětí denně nedovolá!
Foto: linkabezpeci.cz
Popisek: Linka bezpečí - logo

Denně se na ni s prosbou o pomoc obrátí až 500 dětí. Téměř tisíc dětí a mladistvých se ale na Linku bezpečí z kapacitních důvodů denně nedovolá. I proto Linka bezpečí letos zahájila osvětovou kampaň v šesti krajích. Jejím cílem je získat finanční prostředky na zvýšení kapacit Linky bezpečí, a umožnit tak dovolat se těm, kdo pomoc Linky bezpečí potřebují.

25 let přináší i nová témata

Za léta působení se odborníci Linky bezpečí setkávají především s trvalými tématy, jako jsou trápení v důsledku problémů v rodině (např. kvůli rozvodu rodičů), vztahy ve škole a s vrstevníky (28 %) osobní témata a psychické potíže (29 %) a dotazy ohledně sexuálního zrání (18 %). Výjimkou ale nejsou ani případy týrání a myšlenky na sebevraždu. S příchodem mobilních telefonů a nových technologií se Linka bezpečí musela vypořádat i se vzrůstajícím trendem v oblasti šikany a kyberšikany. „Problémy šikany tvořily v roce 2018 jedenáct procent ze všech témat, která děti s Linkou bezpečí probírají, ať už telefonicky, nebo prostřednictvím e-mailu či chatu,“ uvádí vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková.

Typickým volajícím na Linku bezpečí je dívka ve věku 15 až 17 let. Děvčata řeší nejčastěji rodinné a partnerské vztahy, chlapci šikanu, vrstevnické vztahy a vztahy s kamarády. „Srovnáme-li současnou situaci s obdobím před deseti lety, jsou dnešní děti mnohem zranitelnější. Míra frustrační tolerance je znatelně nižší než u předchozí generace. Děti hůř zvládají stresové a méně závažné situace a jsou více podrážděné. A co je alarmující, ještě před deseti lety bylo i pro nás celkem neznámým pojmem sebepoškozování, které je – bohužel – doslova fenoménem posledních let,“ říká Kateřina Lišková s tím, že za rok 2018 Linka bezpečí intervenovala v rámci svých služeb v 73 případech ve prospěch dětí. Jednalo se o intervence u složek integrovaného záchranného systému, orgánů sociálněprávní ochrany dětí a toxikologického informačního střediska.

Jak šla léta
1993 – Zuzana Baudyšová zakládá Nadaci Naše dítě
1994 – Založena Linka bezpečí s pěti operátory, v pořadí druhá v Evropě
1996 – Rozmach mobilů přináší nové možnosti spojení s Linkou bezpečí
1997 – Linka bezpečí je bezplatně dostupná dětem z celé ČR, a to z pevné linky i mobilu
2001 – Spuštěna e-mailová poradna Linky bezpečí a Rodičovská linka pod číslem 606 021 021
2006 – Zavedení chatu Linky bezpečí
2011 – Startuje projekt pro školy „Linka bezpečí ve vaší třídě“
2014 – Finanční krize Linky bezpečí, zvažování ukončení činnosti - zahájeny záchranné aktivity.
2015 – Linka bezpečí zvolena jako „Neziskovka roku“
2017 – Restart firemního a individuální dárcovství, www.mapadobra.cz
2018 – Linka bezpečí odbavila 167 264 volajících
2018 – 80 konzultantů se střídá ve směnném provozu (telefon, e-mail, chat)
2019 – Spuštěno pasivní poradenství

Rodičovská linka

Jako organizace naplňuje Linka bezpečí komplexní péči o rodinu a dítě a již 18 let provozuje Rodičovskou linku (606 021 021). Ta nabízí krizovou pomoc a rodinné poradenství pro rodiče a ostatní dospělé, kteří jednají v zájmu dítěte. „Také rodiče čím dál častěji potřebují bezpečný prostor pro sdílení svých starostí a obav nebo potřebu konzultovat s odborníkem své výchovné postupy či rodinnou situaci. Je to dáno poměrně vysokou mírou rozvodovosti. Velké množství dětí vyrůstá jen s jedním rodičem nebo se v průběhu svého života musí adaptovat na mnoho změn ve svém rodinném zázemí. Všechny tyto faktory mají výrazný vliv na pohodu a vztahy v rodině, které se ve výchově bezprostředně odrážejí,“ uvádí vedoucí Rodičovské linky Kateřina Schmidová s tím, že mezi hlavní témata Rodičovské linky patří výchovné obtíže u dětí, rozvody, předrozvodové a porozvodové uspořádání péče o dítě, týraní a zneužívání dětí, psychické či školní obtíže u dětí a šikana. Za rok 2018 Rodičovská linka odbavila 1456 kontaktů.

Mýtus o financování státem trvá

Přestože je u veřejnosti silně zakořeněna domněnka o plném financování Linky bezpečí státem, není tomu tak. „Podpora ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR, které si velice vážíme a velmi za ni děkujeme, zajistila Lince bezpečí za rok 2018 zhruba šedesát procent rozpočtu. Dalších zhruba patnáct procent zajišťuje Nadace O2 a ČSOB. Bez této podpory by fungování Linky bezpečí nebylo vůbec možné. Všem dárcům a podporovatelům děkujeme a s hrdostí je uvádíme na webové stránce www.mapadobra.cz (ZDE),“ říká ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková s tím, že důležitost Linky bezpečí si uvědomuje i rozrůstající se skupina individuálních dárců z různých koutů republiky. Průměrný pravidelný měsíční dar v roce 2018 činil 341 Kč. „Bohužel to ale stále nestačí. Volajících je mnohem víc, než jsme schopni z kapacitních důvodů odbavit. Nedovolatelnost na Linku bezpečí je alarmující,“ stýská si Soňa Petrášková s tím, že v roce 2018 Linka bezpečí odbavila za den zhruba 500 volajících, dalších 1000 telefonátů ale bohužel z kapacitních důvodů odbavit nemohla. Omezujícím faktorem jsou prostory, jejichž změna vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům prozatím není možná. I to byl jeden z důvodů, proč se Linka bezpečí rozhodla letos uspořádat osvětovou kampaň o své 25leté potřebné činnosti a rozjet se do regionů. „Rok 2019 je jubilejním 25. rokem fungování Linky bezpečí. Tento fakt je sám o sobě dobrou příležitostí navázat komunikaci s okolím. Našimi klienty jsou děti z celého území České republiky a je nutné tuto skutečnost více připomenout v regionech. Kampaň letos povedeme v šesti krajích. Na jaře jsme ji realizovali v Moravskoslezském, Plzeňském a Olomouckém kraji. Podzimní kampaň jsme zahájili v Jihomoravském kraji, nyní pokračujeme v Libereckém kraji a koncem listopadu nás čeká ještě Kraj Vysočina. V příštím roce bychom rádi na kampaň navázali i v dalších krajích. Jsme velmi rádi, že pod záštitou krajů a magistrátů měst můžeme také realizovat setkání našich odborníků s místními autoritami. Věříme, že se nám díky kampani podaří seznámit s činností Linky bezpečí i ty, kteří dosud její služby nepotřebovali využít, a že navážeme kontakty pro zajištění dlouhodobé finanční podpory ze strany krajů, měst i veřejnosti,“ doufá ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková s tím, že cílem kampaně je také seznámit veřejnost se skutečností, že Linka bezpečí je nestátní nezisková organizace, která každý rok shání téměř 40 % finančních prostředků na svůj provoz. „Dovolím si proto i touto cestou požádat všechny o pomoc ve formě trvalé podpory, aby se mohlo dovolat ideálně každé dítě, které potřebuje naši pomoc. I malá částka posílaná pravidelně pomáhá!“ říká na závěr ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková.

Jak lze přispět?

Nejjednodušší možností pro individuální dárce je zadání trvalého nebo jednorázového příkazu na účet Linky bezpečí 3856680/0300. Veškeré informace i on-line platbu lze učinit přes stránku www.linkabezpeci.cz. Velmi se přimlouváme za pravidelné platby, které umožňují trvalejší plánování činnosti a zajištění provozu Linky bezpečí.

Další variantou jsou oblíbené DMS. Pro pravidelnou podporu stačí odeslat SMS ve tvaru DMS TRV LINKABEZPECI 90 (60 nebo 30) na číslo 87777. Pro jednorázovou DMS LINKABEZPECI 90 (60 nebo 30). Cena jedné DMS je 90/60/30 Kč. Při pravidelné DMS je dárci částka automaticky odečtena každý měsíc. Podrobnější informace naleznete ZDE.

Ve spojení lze s Linkou bezpečí zůstat i prostřednictvím Klubu linky bezpečí (ZDE) nebo sociálních sítí Facebook (ZDE), Youtube (ZDE), Twitter (ZDE) či Instagram (ZDE).

Osobní záštitu nad odbornou konferencí nazvanou Dítě v krizi – praxe Linky bezpečí v Liberci poskytli:
Náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Petr Tulpa
Náměstek primátora města Liberce PhDr. Mgr. Ivan Langr
Hospodářská komora ČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

19:11 ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

ČEZ za letošní rok postavil 55 ultrarychlých stojanů, a jejich počet tak zdvojnásobil. Stou ultraryc…