MO ČR: Památku obětí protinacistického odboje připomněl pietní akt na Kobyliské střelnici

09.05.2016 9:09 | Zprávy

Na Kobyliské střelnici, kde vyhasl život stovek odbojářů, se uskutečnil pietní akt k 71. výročí konce 2. světové války. Řada významných hostů si tak připomněla jména Aloise Eliáše, Vladislava Vančury, Evžena Rošického, část obyvatel Lidic a další stovky obětí nacistické zlovůle.

MO ČR: Památku obětí protinacistického odboje připomněl pietní akt na Kobyliské střelnici
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Pietní vzpomínky, která připomněla místo, jež němečtí okupanti zneužívali jako popraviště, se zúčastnili významní státní představitelé, zástupci samosprávy, Československého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a dalších organizací. Za resort obrany věnec k památníku položil zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jaroslav Kocián a náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran. Ten připomněl soudružnost odbojářů a jejich statečnost. „Protinacistický odboj se neptal na rozdíly dané politickou příslušností, náboženským vyznáním a sociálním postavením. Jeho legitimací bylo ryzí vlastenectví, podpořené statečností a odvahou."

Střelnice v Praze-Kobylisích vznikla už na konci 19. století a původně sloužila pro výcvik pěchoty. Po atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942 tu byly odvetou denně popravovány desítky mužů a žen. Od 30. května do 3. července zde bylo popraveno téměř 540 osob, mimo jiné Alois Eliáš, Vladislav Vančura, Evžen Rošický či skupina občanů Lidic. Dodatečně 4. a 5. září zde byli také zastřeleni představitelé Československé pravoslavné církve v čele s biskupem Gorazdem. Poslední vystřely popravčí čety padly na samém sklonku války během Pražského povstání. Po skončení války byla střelnice nejdříve pietně upravena Pražany. Část ještě nějakou dobu využíval Svazarm a Armádní film. V roce 1978 byla Kobyliská střelnice prohlášena za národní kulturní památku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…