Poslední týdny v ČR však způsobily napříč společností zásadní změnu. Práce z domova se v širokém měřítku stala realitou, se kterou málokterý zaměstnavatel nebo zaměstnanec v takovém rozsahu počítal. Situace na trhu práce se tak v uplynulých měsících rapidně proměnila. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto zareagovalo a připravilo mimořádný průzkum zaměřený na zkušenosti a spokojenost s touto formou práce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s týmem projektu DigiKatalog připravilo mimořádně široké dotazníkové šetření se zaměřením na mapování práce z domova. Cílem této studie je představit ucelenou zprávu o možnostech a využívání práce z domova v jednotlivých oborech pracovních činností. Pro potřeby studie byl sestaven dotazník, zaměřující se na situaci a možnosti práce z domova před současnou epidemiologickou situací i během ní. K jeho absolvování není potřeba žádných speciálních znalostí nebo pracovních informací, neboť je sestaven tak, aby na něj mohl každý odpovědět bez přípravy. Přínosem v rámci výzkumu budou i odpovědi pracovníků, u kterých není práce z domova možná, přesto jsou pro tento výzkum důležití a jejich zapojení je vítáno.
Dotazník je určen nejen zaměstnavatelům nebo zaměstnancům, ale i široké veřejnosti. Jeho vyplnění pomůže ministerstvu získat velmi cenné informace, které poslouží jako podklad pro nastavení související pracovněprávní legislativy a zároveň se stanou součástí připravované Metodiky práce z domova. Tu připravuje jako jeden z mnoha výstupů tým projektu DigiKatalog, který je jedním z projektových týmů na MPSV.
Dotazník je naprosto anonymní a otázky nejsou zaměřeny na sběr kontaktů případně osobních nebo identifikačních údajů o respondentovi nebo podniku, ve kterém pracuje. Výsledky tohoto rozsáhlého průzkumu budou následně po jejich zpracování veřejně dostupné.
Dotazník lze vyplnit ZDE, a to nejpozději do pátku 22. května 2020.
V případě jakýchkoli dotazů k obsahu průzkumu je možné kontaktovat oddělení evaluace MPSV na emailové adrese: evaluace@mpsv.cz.
Projekt DigiKatalog spolu s projektem DigiStrategie 2020 se zabývají vytvářením sad nástrojů, metodik a doporučení pro rozvoj digitálních kompetencí. Oba projekty využívají jako základ evropský rámec rozvoje digitálních kompetencí DIGCOMP 2.1.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva