Tato v pořadí 2. výzva k předkládání návrhů mezinárodních projektů výzkumu, vývoje a inovací navazuje na předešlou výzvu, kterou Evropská komise zveřejnila v lednu 2020 a díky níž bylo v březnu vybráno k financování 18 projektů. Ty se zaměřují na prohloubení znalostí ve vztahu k SARS-CoV-2 / Covid-19 a jejich dopadu na pacienty. Druhá výzva se zaměřuje na rychlá a inovativní řešení, která omezí nebo zmírní ohniska nákazy a zajistí lepší péči o pacienty, zranitelné skupiny populace či zdravotnický personál.
Podpořené projekty mají přispět k tomu, aby společnost a systémy zdravotní péče byly odolnější vůči pandemii, pokud jde o prevenci, ochranu a léčbu pacientů s onemocněním Covid-19. Projekty mají mít okamžité dopady na zlepšení kvality života nejzranitelnějších složek populace a na operační kapacitu pracovníků nacházejících se v první linii. Návrhy by měly vést ke zvýšení krátkodobých výrobních a distribučních kapacit a usnadnit nové účinné přístupy ke spolupráci na úrovni EU. Studie kohort by mohly napomoci rychle identifikovat to, jaké faktory ovlivňují náchylnost k infekci, klinický projev infekce, terapeutickou odpověď a klinické výsledky.
Vzhledem k velkému dopadu pandemie má tato výzva 5 tematických okruhů:
- výroba životně důležitých zdravotnických potřeb
- lékařské technologie, digitální nástroje a nástroje umělé inteligence pro zlepšení zdravotní péče při vysokých úrovních technologické připravenosti
- behaviorální, sociální a ekonomické dopady reakcí na pandemii
- panevropské kohorty Covid-19
- vytváření sítí skupin na úrovni EU a mezinárodních kohort relevantních pro Covid-19
Výzva k předkládání návrhů projektů je otevřená do 11. června 2020.
Více informací, včetně odkazů na konkrétní aspekty výzvy, naleznete ZDE
Výzva je financována prostřednictvím akcí „SC1 Zdraví, demografické změny a dobré životní podmínky“ rámcového programu Horizont 2020. Podpořeny budou návrhy projektů v oblastech výzkumu, vývoje a inovací, jejichž cílem je nalézt širokou škálu rychlých aplikací (v rozpětí 3–24 měsíců) zaměřených na oblast zdraví, které budou rychle reagovat na pandemii onemocnění Covid-19. Cílem výzvy není vývoj nových léčebných postupů anebo vakcín, ale identifikace a realizace snadno dostupných řešení. Projekty musí prokázat, že přinášejí rychlejší, účinnější a nákladově efektivní implementaci inovativních (technologických i netechnologických) řešení reagujících na pandemii onemocnění Covid-19.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva