Jedná se o navazující šetření na podobnou aktivitu z roku 2019. Získaná data pomohou přesněji zmapovat kvalifikační a aprobační složení pedagogických pracovníků, kteří zajišťují výuku jednotlivých předmětů a vzdělávacích oblastí. Na základě těchto údajů bude možné lépe plánovat konkrétní kroky k zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných učitelů v různých regionech.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
„Toto šetření je pro nás zásadním zdrojem informací. Potřebujeme vědět, jaký je reálný stav personálního zajištění výuky napříč regiony, abychom mohli efektivně nastavit systém přípravy učitelů, podpořit pedagogické fakulty a cílit podporu tam, kde je nejvíce potřeba,“ uvedl vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže Jan Mareš.
Zapojení škol a podmínky šetření
Šetření je školám dostupné od 22. dubna do 12. května 2025 v Informačním systému školské statistiky. Součástí systému jsou i metodické pokyny a kontakty na odborné pracovníky, kteří jsou připraveni školám pomoci s vyplněním. Šetření bylo v tomto případě připraveno s ohledem na zjednodušení administrativní zátěže – údaje mohou vyplnit i samotní učitelé, což umožňuje rychlejší a přesnější sběr dat.
Poděkování školám
MŠMT si velmi váží zodpovědného přístupu škol k povinnému šetření. "Věříme, že kvalitní vzdělávací politika musí vycházet z ověřených dat. Děkujeme školám i jednotlivým pedagogům za čas a úsilí, které věnují vyplnění povinného šetření. Vaše spolupráce je pro nás klíčová,“ uvedl Václav Jelen, vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz MŠMT.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva