MŽP rozdělilo dalších téměř 5 miliard. Obcím pomohou zajistit pitnou vodu i zlepšit péči o krajinu

05.07.2017 17:48 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí aktuálně schválilo finanční prostředky z evropského Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 na 214 projektů. Většina z nich přispěje obcím k posílení vodohospodářské infrastruktury a zlepšení úrovně čištění odpadních vod. Mezi schválenými žádostmi jsou ale i projekty na podporu ochrany přírody a krajiny.

MŽP rozdělilo dalších téměř 5 miliard. Obcím pomohou zajistit pitnou vodu i zlepšit péči o krajinu
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

„Vodní hospodářství je pro Českou republiku z pohledu investic jednou z prioritních oblastí. Poslední Zpráva o stavu životního prostředí ČR uvádí, že stav této oblasti stále není příznivý a díky evropským fondům máme šanci ho změnit. Podpora proto putuje nejvíce tam, kde je zapotřebí investovat do zlepšení kvality vod a jejich čištění. Zároveň v souladu se strategií boje se suchem posíláme investice i na zkvalitňování zdrojů pitné vody a propojování vodárenských soustav,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec ke schváleným projektům.

Díky EU se daří stavět i modernizovat kanalizace a čistírny odpadních vod, podporují se i menší a ekologičtější řešení 

Největší částku, přes 3,8 miliardy korun, si rozdělí 150 tuzemských obcí a vodohospodářů na vybudování, modernizaci a posílení obecních čistíren a kanalizačních systémů, včetně decentralizovaných řešení likvidace odpadních vod. Ministerstvo je přidělovalo ve 42. výzvě Operačního programu Životní prostředí 2014–2020, původně počítalo s 3,6 miliardami korun.„O nezbytnosti akutně řešit dostupnost a kvalitu vodních zdrojů svědčí i velký převis kvalitních projektů, kterých se sešlo na Státním fondu životního prostředí ČR téměř 200 s požadavkem na 4,7 miliardy korun. Alokace na tuto výzvu proto byla o dalších 240 milionů korun navýšena,“ upřesňuje ministr Richard Brabec.

Mezi typické úspěšné žadatele se zařadila i obec Květnice na východním okraji Prahy, která se kvůli velkému stavebnímu rozvoji potýká s nedostatečnou kapacitou čistírny odpadních vod od roku 2011. „Tehdejší provozovatel vydal zákaz napojování nových objektů na čistírnu, čímž se prakticky zastavila dostavba a další rozvoj obce. Navíc nás to vrátilo o 50 let zpátky. Desítky domů byly nuceny budovat vlastní žumpy a řešit jejich neekologické vyvážení,“ říká starosta pražské satelitní obce Stanislav Plocek. „Dotace nám pomůže řešit stávající neudržitelnou situaci. Čistírna je dimenzovaná na 2 100 ekvivalentů, podle měření ji ale využívá až na 3 000 ekvivalentních obyvatel, což významně ohrožuje kvalitu vody,“ vysvětluje starosta, pod jehož vedením získala obec 19milionovou dotaci na intenzifikaci čistírny pro 4 500 ekvivalentních obyvatel (EO).

Kromě projektů, které počítají se standardními mechanicko-biologickými čistírnami odpadních vod, podpořil Operační program Životní prostředí ze 42. výzvy i projekty využívající technologie méně běžné. To je i případ obce Růžová na Děčínsku. Ta získala více než 56 milionů korun na likvidaci komunálních odpadních vod provozně nízkonákladovým způsobem čištění, a to pomocí biotechnologické soustavy s kořenovou čistírnou odpadních vod s kapacitou 1100 EO. Jeho součástí je i výstavba – pro životní prostředí šetrnější – oddílné kanalizace pro výhradně gravitační odvedení odpadních vod z obce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Trať lanové dráhy Petřín zrekonstruuje Metrostav DIZ, stavební práce potrvají rok

16:08 DPP: Trať lanové dráhy Petřín zrekonstruuje Metrostav DIZ, stavební práce potrvají rok

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vysoutěžil zhotovitele rekonstrukce drážního tělesa lanové dráhy …