Československo se stalo smluvní stranou Smlouvy o Antarktidě již v r. 1962. Česká republika získala před třemi lety tzv. konzultativní status, tj. vyšší institucionální postavení, které jí umožňuje na zasedáních Konzultativních shromáždění hlasovat a spolupodílet se spolu s dalšími 28 státy světa na rozhodování o budoucnosti tohoto kontinentu. Podmínkou pro získání konzultativního statusu bylo vybudování české polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse a soustavná významná vědecká činnost. Čeští vědci tak vykonávají na Antarktidě významný vědecký výzkum, který se těší mezinárodnímu uzní. Rovněž Česká republika bude pořádat Konzultativní shromáždění, a to v roce 2019.
Konzultativní shromáždění je vrcholným orgánem smluvních stran Smlouvy o Antarktidě, které se schází jednou za rok v jednom ze smluvních států s konzultativním statusem. Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení o různých otázek týkajících se Antarktidy, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí i historických památek, výkon jurisdikce, ale také regulace cestovního ruchu či jaderná bezpečnost. Konzultativní shromáždění bylo zahájeno dne 23. května 2016 a potrvá do 1. června 2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva