Města dostanou 20 milionů na osvětu a propagaci alternativní dopravy a čisté mobility

13.03.2016 7:35 | Zprávy

Ministr životního prostředí Richard Brabec schválil podporu z Národního programu Životní prostředí na vzdělávací programy, které veřejnosti poskytnou informace o přínosech takzvané čisté mobility. Jejím hlavním cílem je snižování emisí z dopravy. O podporu na osvětu si zažádala a získají ji hlavně města.

Města dostanou 20 milionů na osvětu a propagaci alternativní dopravy a čisté mobility
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Dotaci na osvětové programy čisté mobility získalo celkem 16 úspěšných žadatelů. Ti si mezi sebou rozdělí celkem dvě desítky milionů korun. Cílem všech projektů je informovat veřejnost o výhodách využití alternativních technologií v dopravě, využívání veřejné hromadné dopravy, výhodách alternativní a nemotorové dopravy a o dalších opatřeních pro zlepšení ovzduší ve městech.

„Díky osvětovým projektům se lidé dozvědí více o aktuálních možnostech a výhodách nemotorové dopravy a veřejné hromadné dopravy v daném městě a také o alternativních pohonech, třeba o rozdílu mezi LPG a CNG či o rychlém rozvoji na poli elektromobility. V neposlední řadě také o tom, jak ke zlepšení životního prostředí ve městech mohou přispět právě občané svým chováním a způsobem přepravy,“ komentuje schválené projekty náměstek ministra pro politiku životního prostředí Vladislav Smrž.

O dotace mohly žádat právnické osoby, které byly založeny k nepodnikatelským účelům, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné organizace, územní samosprávné celky, svazky obcí, právnické osoby založené nebo zřízené územními samosprávnými celky, veřejné výzkumné instituce, spolky nebo ústavy.

„Důležité je, že podpořené projekty budou propojeny s dalšími obdobnými aktivitami a programy, jako je například Evropský týden mobility. Cílem je seznámit širokou veřejnost s moderními způsoby ekologické dopravy a informovat o stanovištích a možnostech využívání výhodného krátkodobého parkování,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Výše podpory na jeden podpořený projekt činí minimálně 300 tisíc a maximálně dva miliony korun, projekty budou realizovány v roce 2016. Maximální výši podpory lze čerpat do 80 procent celkového rozpočtu projektu. Do druhé výzvy NPŽP se přihlásilo celkem 25 žádostí s celkovými náklady 25 milionů korun.

Tabulka projektů 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy loni rekordně modernizovaly, na nové vlaky se mohou cestující těšit i letos

7:23 České dráhy loni rekordně modernizovaly, na nové vlaky se mohou cestující těšit i letos

Celkem 144 zbrusu nových elektrických, motorových a netrakčních jednotek a elektrických lokomotiv za…