Městská památková rezervace Cheb otevírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB

27.05.2021 17:00 | Zprávy

Česká národní banka vydává první minci z nového cyklu zlatých mincí Městské památkové rezervace, jejímž motivem je město Cheb. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od 25. května 2021.

Městská památková rezervace Cheb otevírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Česká národní banka vydá v letech 2021 až 2025 deset zlatých mincí, kterými představuje historická centra deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou. Zlatá mince Město Cheb je emisí, která tento pětiletý cyklus otevírá.

"Téma Městské památkové rezervace se vrací na pamětní mince po 35 letech. Města do tohoto cyklu byla vybrána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tak, aby se neopakovaly náměty ztvárněné v roce 1986 v rámci stejnojmenné sady stříbrných mincí. Tento nový cyklus zlatých mincí bude souborem jedinečných uměleckých děl a může být i pozvánkou k návštěvě deseti krásných měst v České republice," uvedl guvernér Jiří Rusnok, který dnes minci i celý cyklus představil na slavnostní emisi za účasti starosty Chebu Antonína Jalovce a ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové. 

Mince Město Cheb ze zlata o ryzosti 999,9 je k dostání ve dvojím provedení - v běžném provedení s vroubkovanou hranou v počtu 3 400 kusů a ve špičkové (tzv. proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 700 kusů. 

Historické centrum města, ve kterém se nachází soubor 11 kupeckých domů zvaný Špalíček, je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Jedná se o vybranou část historického jádra Chebu s dochovanými budovami nebo jejich soubory a městskou infrastrukturou bez výrazněji rušivých stavebních zásahů z nové doby. Pohledovou dominantou památkové rezervace je rozsáhlá střešní krajina, pod kterou se skrývá jedinečný komplex chebských krovů starých až 700 let.

Právě motiv chebského dřevěného krovu je ztvárněn na lícní straně vydané zlaté mince a je doplněný heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází český lev, vpravo od něj moravská orlice a vlevo orlice slezská. Po obvodu mince se nachází název cyklu MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Na levém spodním trámu je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5 000 Kč.

Na rubové straně jsou zobrazeny nejvýznamnější architektonické památky Chebu technikou koláže. Po obvodu mince se nachází ročník ražby 2021 a text MĚSTO CHEB, vyraženy jsou zde také iniciály autora mince, medailéra Jiřího Hanuše.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Dalším počinem nového cyklu věnovaného městským památkovým rezervacím je zlatá mince Městská památková rezervace Jihlava, která bude emitována 5. října 2021. V této sérii budou dále postupně vydány zlaté mince s motivy měst Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…