Stávající jaderné elektrárny, nový blok v Dukovanech, malý modulární reaktor v Temelíně a řada dalších oblastí energetiky. To jsou jen příklady možností, kde by dnešní středoškoláci mohli najít uplatnění po skončení studia. Nejlepší z nich chce pak ČEZ motivovat, aby po škole v energetice zůstali.
„V příštích letech nás čeká příprava nových zdrojů i generační obměna stávajících Dukovan a Temelína. A to je také obrovská příležitost pro mladé a motivované lidi. Nejde jen o stipendisty. Budeme potřebovat další kvalifikované techniky i absolventy netechnických oborů a je na nich, zda tuto příležitost využijí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Studenti se stipendijní smlouvou k práci v ČEZ nezavazují a smlouva nezavazuje ani ČEZ k přijetí studenta. Studenti by si ale měli udržovat dobrý studijní prospěch a případné školní a ročníkové práce připravovat na energetické téma. „Jde o studenty, se kterými jsme našli společnou řeč především během Jaderných maturit. Zpravidla šlo o nejlepší z účastníků, kteří současně projevili o energetiku zájem. My máme zájem o šikovné studenty a stipendiem je chceme podpořit a třeba pomoci pokrýt studijní náklady,“ uvedla Romana Balounová, HR specialistka pro nábor.
Budou volby v USA férové?Anketa
Student třetího ročníku získá roční stipendium ve výší 36 tisíc korun, čtvrťáci pak ještě o dvanáct tisíc více. Jedním z příjemců stipendia je i Veronika Horká ze 3. ročníku stavebního oboru Střední průmyslové školy v Táboře. „O jadernou energetiku se zajímám delší dobu. Už před několika měsíci jsem se zúčastnila Jaderné maturity. Ta mi ujasnila, kam bych se chtěla dál posouvat. Stipendium mě velmi potěšilo a motivovalo k tomu, abych se energetice věnovala dál na vysoké škole.“
Účastníkem Jaderné maturity byl i Jakub Hájíček z gymnázia J.V. Jirsíka České Budějovice. „To byl hlavní zlom, kdy jsem si řekl, že tohle mě baví a tomu bych se chtěl věnovat. Ještě sice nevím na jaké pozici, ale těch možností je tady mnoho,“ uvedl student 4. ročníku, který plánuje ve studiu pokračovat na Jaderné fakultě ČVUT v Praze.
ČEZ zesiluje náborové aktivity. Vedle operátorů se soustředí na údržbu a obsluhu zařízení, elektrikáře nebo materiálové inženýry
I s ohledem na rozvojové projekty ČEZ v posledním době zesiluje svoje náborové aktivity. Energetici se soustředí se i na technické profese jako například svářeči, elektrikáři, strojníci, materiáloví inženýři, projektoví manažeři nebo technologové. Obor Elektroenergetika a elektrické stroje už třetím rokem funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Loni se na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Hněvkovice rozběhl nový obor Svářeč potrubář v jaderné energetice.
Více informací o volných pozicích a vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu ZDE.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2. Více informací najdete ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva