Tito atraktivní ptáci původem z Asie na první pohled upoutají velkým zobákem opatřeným rohovinovou přilbou. Tvoří monogamní páry a v období hnízdění sameček svou partnerku i s mláďaty „zazdí“ ve stromové dutině a ponechá pouze malý otvor, kterým je krmí. V zoologických zahradách jsou chováni poměrně zřídka.
Světový rekord v odchovu dvojzoborožce nosorožčího
Letošním 16. a 17. mládětem Zoo Praha přepsala nejen vlastní rekord v počtu odchovaných mláďat od jedné samice dvojzoborožce nosorožčího v Evropě, ale samice Markéta dokonce pokořila světový rekord šestnácti odchovaných mláďat, který dosud držel pár hnízdící v Audubon Zoo v USA v letech 1985–2000. Markéta se svým tehdejším partnerem Prokopem zvládla i legendární odchov v roce 2013. „Jejich dutina byla při povodni již zčásti zaplavena a my jsme museli násilím vytesat samici i mláďata z dutiny,“ vzpomíná kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. „Po převozu na bezpečné místo samice přijala improvizovanou budku a hlavně péči o mláďata.“ Nyní Markéta pravidelně hnízdí s novým samcem.
Dvojzoborožec nosorožčí je největším druhem dvojzoborožce. Přilba na zobáku může působit masivně, ve skutečnosti se však jedná o velmi lehký útvar vyplněný především vzduchem. Na jeho povrchu je tenká vrstva rohoviny a uvnitř je zpevněný jen spletí tenkých kostěných trámečků. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
První český odchov a další mláďata zoborožce rýhozobého
Zoborožec rýhozobý žije výhradně na Filipínách a spadá do kategorie ohrožených druhů – je totiž vázán na neporušené původní deštné lesy, které na filipínském souostroví závratnou rychlostí mizí. Zoo Praha se podílí na záchranném projektu pro tyto půvabné ptáky. První odchov zoborožce rýhozobého v Zoo Praha a zároveň v České republice se podařil roku 2017. Stejný rodičovský pár, jenž úspěšně hnízdí čtvrtou sezónu v řadě, letos odchoval mladého samečka. A poprvé má mláďata také druhý pár – minulý týden opustily hnízdní dutinu dvě samičky.
U mláďat zoborožců rýhozobých (vlevo) se rozpozná pohlaví ihned po vylétnutí z dutiny, protože jsou vybarveni stejně jako rodiče, jen v matnějších tónech. Typické rýhování zobáku získávají postupně během let, takže se dá podle vrásnění na zobáku odhadnout i věk starších ptáků. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.U mláďat zoborožců rýhozobých (vlevo) se rozpozná pohlaví ihned po vylétnutí z dutiny, protože jsou vybarveni stejně jako rodiče, jen v matnějších tónech. Typické rýhování zobáku získávají postupně během let, takže se dá podle vrásnění na zobáku odhadnout i věk starších ptáků. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.
První mládě zoborožce luzonského v Zoo Praha
Další filipínský endemit – zoborožec luzonský – je velmi vzácně chovaný druh, mimo Filipíny ho nalezneme pouze v sedmi zoologických zahradách a ptačích parcích na světě. Dříve byl poddruhem zoborožce rýhozobého. Odlišuje se zejména méně kontrastním zbarvením rýdovacích per, chybějící cihlovou barvou na hrudi a břichu a celkově menší velikostí. V Zoo Praha se letos vylíhlo vůbec první mládě.
Společně s dalšími filipínskými druhy zoborožců rodu Penelopides je zoborožec luzonský příkladnou ukázkou druhové diverzity a míry endemismu filipínského souostroví. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.Společně s dalšími filipínskými druhy zoborožců rodu Penelopides je zoborožec luzonský příkladnou ukázkou druhové diverzity a míry endemismu filipínského souostroví. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva