Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až únor 2020 dosáhlo -27,4 miliardy korun

02.03.2020 17:11 | Zprávy

Hospodaření státního rozpočtu skončilo po prvních dvou měsících deficitem ve výši 27,4 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil deficit 22,2 mld. Kč, což je meziročně lepší výsledek o 0,4 mld. Kč.

Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až únor 2020 dosáhlo -27,4 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Dosavadní meziroční nárůst celkových příjmů o 11,8 mld. Kč ještě zdaleka neobsahoval všechny změny v oblasti daní plánované pro rok 2020. Celkové výdaje meziročně vzrostly o 19,4 mld. Kč. Kromě sociálních dávek a nárůstu platů v regionálním školství dynamiku výdajů ovlivnily neinvestiční transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury a v neposlední řadě i kapitálové výdaje. Schodek rovněž prohloubilo záporné saldo financování projektů z Evropské unie ve výši 5,3 mld. Kč. Podrobná data naleznete v přiložených tabulkách.

MF

Příjmy

Příjmy rozpočtu oproti lednu zvýšily tempo růstu na 5,4 %, z toho daňové včetně pojistného na sociální zabezpečení na 7,5 %. Nižší dynamiku celkových příjmů způsobily příjmy z rozpočtu Evropské unie a z finančních mechanismů, které meziročně poklesly o 5,6 mld. Kč, a zatím nerealizované efekty diskrečních změn v oblasti daňových příjmů.

I přes zpomalování tempa mezd a platů v ekonomice zůstala nejdynamičtěji rostoucím daňovým příjmem daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (+10,4 %). Dynamika mezd a platů determinovala rovněž vývoj příspěvků z pojistného na sociální zabezpečení (+5,8 %). V nich se navíc od poloviny loňského roku promítá nižší sazba z nemocenského pojištění pro zaměstnavatele jako kompenzace nákladů za zrušení karenční doby. Inkaso daně z přidané hodnoty (+9,8 %) pozitivně ovlivnil vyšší počet pracovních dnů a loňská únorová výplata mimořádné vratky, která tak snížila srovnávací základnu.

Inkaso daně z přidané hodnoty bylo na druhé straně tlumeno nižšími sazbami daně u pravidelné hromadné dopravy od loňského února a na teplo a chlad od letošního ledna.

Meziroční inkaso spotřebních daní (+1,1 mld. Kč) zvýšila spotřební daň z lihu (+1,2 mld. Kč). Přestože sazby této daně od počátku roku vzrostly, přisuzujeme dosavadní meziroční růst, s ohledem až na téměř dvouměsíční splatnost, vlivu předzásobení. Zvýšení sazeb u spotřební daně z tabákových výrobků se z důvodu doprodeje tabákových výrobků s původní sazbou projeví až během roku. Proto v počátečních měsících nelze vyloučit výkyvy v inkasu.

U daně z příjmů právnických osob, podobně jako u daně z příjmů fyzických osob placené poplatníky, je plnění v prvních měsících roku vždy nižší. To souvisí s termíny pro podání daňových přiznání a se splatností záloh (první záloha v daném roce přijde v březnu).

MF

Výdaje

Tempo růstu celkových výdajů v průběhu února zpomalilo na 8,2 %. Určující složkou byly běžné výdaje s růstem 7,5 %. Silný růst kapitálových výdajů o 32,0 % způsobil obvyklý nízký základ typický pro začátky roku.

Platy včetně souvisejících plateb (+0,5 mld. Kč), jako jsou povinné odvody zaměstnavatele, se vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem. Projevuje se v nich plošné nominální navýšení platů zaměstnancům organizačních složek státu a růst minimální a zaručených mezd.

Neinvestiční transfery územním rozpočtům (+4,0 mld.) odráží prioritu vlády orientovanou na regionálního školství. Navýšené transfery v sobě obsahují růst platů (+2,7 mld. Kč) pedagogických i nepedagogických pracovníků na středních a základních školách o 10 %, posílení finančního zajištění činností v oblasti sociální péče (+1,5 mld. Kč), stejně jako 5% valorizaci příspěvku na výkon státní správy (+0,1 mld. Kč).

Objemově nejvyšší nárůst vykázaly sociální dávky (+9,1 mld.). V jejich rámci jsou od ledna výrazně zvýšeny důchody (+6,1 mld.), rodičovský příspěvek (+1,2 mld. Kč) a příspěvek na péči (+1,1 mld. Kč).

U kapitálových výdajů jsou údaje začátku roku tradičně nižší, což souvisí s realizací investic převážně ve druhé polovině roku. Přesto kapitálové výdaje meziročně vzrostly (+2,0 mld.).

Z ostatních položek byly na konci února meziročně vyšší neinvestiční transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury vyplacené na běžné výdaje již v lednu (+4,0 mld. Kč). Ostatní výdaje dosahují očekávaných objemů.

MF

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…