Už ráno se před hlavním vchodem do areálu, stříbrnou bránou, sešly davy lidí. Na prohlídku se musel každý zájemce z bezpečnostních důvodů registrovat týdny dopředu. Na zájmu to však neubralo. Historickou budovou, která dříve sloužila jako kadetní škola či vysoká válečná škola, návštěvníky provedli historici z Vojenského historického ústavu Praha.
Zájemci dorazili z velké dálky
Prohlédnout si reprezentační prostory, kde se odehrávají schůzky na úrovni ministrů či náměstků, dorazili návštěvníci i z desítek kilometrů vzdálených koutů České republiky. Z vesničky Kalek v Ústeckém kraji dorazila i rodina návštěvnice Kateřiny.
„Na tento den, na státní svátek, jsem děti chtěla vzít někam, kde se poučí a uvidí kus naší historie. Moc se nám tu líbilo a jsme moc rádi, že jsme dostali možnost podívat se do areálu, který známe jen z televizních reportáží,“ vysvětlila maminka Kateřina. Její dcera nejvíce ocenila soutěže u stánku POKOS (Příprava občanů k obraně státu), kde své vědomosti o obraně státu či o NATO vyměnila za vojenskou deku.
Skupina návštěvníků byla pestrá, o čemž svědčí i věkový rozdíl 85 let mezi nejstarším a nejmladším účastníkem Dne otevřených dveří.
Znalosti návštěvníků byly bohaté
Průvodce z Vojenského historického ústavu překvapil zájem a znalosti: „Mile mě potěšily některé kvalifikované dotazy, které při prohlídce padly. Bylo vidět, že někteří návštěvníci přišli opravdu připraveni,“ uvedl Jaroslav Láník. Lidé, kteří i přes deštivé počasí přišli, si prohlédli Zrcadlový sál, salonek Velká Praha či takzvanou žehličku, kde se konají jednání v nejužším kruhu. „K vidění byl i Vojenský salonek, kde se mohli návštěvníci pokochat důstojnickou dragounskou přilbou ze začátku 20. století. I návštěvníci museli uznat, že když jeli Dragouni Prahou, tak to byli opravdu obrovští fešáci,“ dodal Láník
Program zaujal každého
Kromě reprezentačních prostor byla pro hosty připravena další lákadla, tentokrát z armádní "kuchyně": lehké obrněné vozidlo Iveco dělostřelců, Land Rover Kajman chrudimských výsadkářů či vojenský speciál Škoda 903, třínápravový štábní automobil ze sbírek Vojenského historického ústavu. Ukázat se přišli i sportovci z Dukly. „Lidi nejvíce zajímají naše úspěchy a detaily o našem sportu. Rozdal jsem i dost autogramů,“ culil se rychlostní kanoista Radek Šlouf. Mimo zájem nezůstal ani stánek Hradní stráže, Vojenské policie, či již zmíněný stánek POKOS se svojí výstavou věnovanou o obraně státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva