Na více než sedmi desítkách táborů si děti mohly vyzkoušet mnoho zajímavých a praktických aktivit. Oblékly si například pyrotechnický oblek, učily se rozdělávat oheň pomocí křesadla a během orientačního běhu si ověřily, jak umějí číst v mapě. Také luštily šifry, poskytovaly první pomoc, vyzkoušely si překážkovou dráhu, ověřily si přesnou mušku při střelbě ze vzduchovek a poznávaly hlavní úkoly armády i jak spolupracuje s Integrovaným záchranným systémem. Na táboře v Obořicích u Nasavrk dokonce vojáci připravili pro děti oběd v podobě guláše v polní vojenské kuchyni.
V Moravskoslezském kraji se podle kapitána Martina Ogořalka z Krajského vojenského velitelství Ostrava stalo nejoblíbenější aktivitou maskování. Děti byly nadšené z možnosti vyzkoušet si vojenské barvy a naučit se základní techniky maskování v terénu. „Konečně vím, jakými barvami si vojáci malují obličej a doufám, že mi to vydrží do konce tábora,“ nadšeně vyprávěl jedenáctiletý Matyáš.
Podplukovník Mojmír Zachariáš, náčelník oddělení POKOS velitelství teritoriálních sil, zdůraznil, že díky příslušným memorandům mohou vojáci spolupracovat i s různými spolky, jako jsou například Český červený kříž, Sokol, Orel nebo Svaz orientačních běžců. „Tímto způsobem můžeme pro děti připravit program, při kterém se nenásilnou a zábavnou formou snažíme předat nové vědomosti a dovednosti,“ uvedl Zachariáš.
Díky této iniciativě mají děti příležitost získat základní povědomí o obraně státu a připravit se na různé krizové situace, což je důležité nejen pro jejich osobní rozvoj, ale také pro bezpečnost celé společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva