Ministerstvo spravedlnosti: Spotřebitelé o dvouletou reklamační lhůtu nepřijdou

23.01.2020 18:19 | Zprávy

Ministerstvo spravedlnosti zaznamenalo negativní a zavádějící informace v souvislosti s chystanou změnou tzv. dvouleté zákonné záruky. Té se dotýká novela občanského zákoníku, která reaguje na evropskou legislativu. Tyto informace nevystihují celou podstatu chystané změny. Novela jako celek naopak práva spotřebitelů posiluje.

Ministerstvo spravedlnosti: Spotřebitelé o dvouletou reklamační lhůtu nepřijdou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Návrh předně zachovává dvouletou reklamační lhůtu, která platí v celé Evropě. V této lhůtě bude možno nadále uplatnit právo z jakýchkoliv vad, které se na věci objeví. Nově bude vadou věci i její nedostatečná životnost. Například při koupi žehličky, která z důvodu nízké kvality přestane v dané lhůtě fungovat, bude moci spotřebitel zboží z tohoto důvodu reklamovat. Navíc, bude-li se jednat o závažnou vadu, spotřebitel bude moci rovnou odstoupit od smlouvy a nečekat, až se prodávající pokusí věc opravit.

Nově se má zlepšit postavení spotřebitele i z důkazního hlediska. Ze šesti měsíců na jeden rok má být prodloužena délka tzv. obráceného důkazního břemene. Pokud se tedy vada objeví již v této době, postačí, že spotřebitel na vadu poukáže, a vše ostatní bude na prodávajícím.

Podnikatelé budou samozřejmě moci jako v současnosti nabízet spotřebitelům obchodní záruku nad rámec zákonného standardu.

Závěrem je vhodné podotknout, že gestorem v oblasti ochrany spotřebitele je Ministerstvo průmyslu a obchodu. Věcná řešení, která jsou v novele občanského zákoníku představena, vycházejí právě z požadavků gesčně odpovědného ministerstva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…