Ministerstvo vnitra: Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze

20.11.2022 19:18 | Tisková zpráva

Větší bezpečnost v EU i lepší správa hranic, to slibuje spuštění nových informačních systémů, které spěje do závěrečné fáze. Právě tato témata byla předmětem jednání Správní rady evropské agentury eu-LISA, která se ve dnech 16. – 17. listopadu 2022 sešla v Praze v rámci českého předsednictví EU.

Ministerstvo vnitra: Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Členové správní rady mluvili především o zavádění nových informačních systémů v programu interoperability. Jedním z nich je Systém vstupu/výstupu (EES) založený na automatické registraci cestujících ze zemí mimo EU na vnějších hranicích schengenu. Nahradí systém ručního razítkování pasů a přispěje k boji proti terorismu, protože bude obsahovat informace o předchozím odepření vstupu. Tématem diskuse byl i Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), Eurodac nebo Vízový informační systém. Pro úspěšné dokončení těchto projektů je klíčová spolupráce členských států, Evropské komise a evropských agentur Frontex, Europol i eu-LISA. „Věřím, že klíčové systémy programu interoperability se podaří uvést do provozu během roku 2023,“ řekl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy a eGovernmentu David Sláma.

V návaznosti na výroční konferenci eu-LISA, která proběhla v říjnu v Tallinnu ve spolupráci s českým předsednictvím v Radě EU, byla na programu jednání také příprava na převzetí systému e-CODEX. Ten má propojit vnitrostátní systémy za účelem provádění přeshraničních řízení v občanských a trestních věcech.

Evropská agentura eu-LISA letos slaví 10 let od svého založení. Během této doby hrála zásadní roli při vývoji a provozu rozsáhlých informačních systémů pro zajištění bezpečnosti EU a volného pohybu v schengenu. V souvislosti se zprovozněním nové generace Schengenského informačního systému, EES či ETIAS bude její úloha i nadále zásadní pro udržování bezpečnosti v EU. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Nová vyhláška zakazuje pořádání podvodných sbírek v centru, přispěje ke kultivaci cestovního ruchu

16:08 MHMP: Nová vyhláška zakazuje pořádání podvodných sbírek v centru, přispěje ke kultivaci cestovního ruchu

Praha připravila vyhlášku, která zakazuje pořádání charitativních sbírek na území městské památkové …