Kdo může darovat?
- osoba po prodělání onemocnění covid-19 kvůli vytvoření protilátek v jeho krvi (nejlépe muž či žena, která dosud nerodila)
- plazmu či krev je možné darovat nejdříve za 14 dní po uzdravení
- dárce musí být v dobrém zdravotním stavu a splňovat podmínky dárcovství (ZDE)
Odběry rekonvalescentní plazmy provádějí vybraná zařízení transfuzní služby. Jako dárci jsou přednostně vhodní muži, kteří v minulosti nedostali transfuzi, a ženy, které nebyly těhotné a také v minulosti nedostaly transfuzi. U žen, které byly v minulosti těhotné, a u osob s transfuzí v minulosti je případně třeba doplňkové laboratorní vyšetření. Průběh onemocnění covid-19 by u potenciálních dárců měl být optimálně s příznaky „běžné respirační infekce“ (tj. zvýšená teplota, kašel apod.).
Některá zařízení transfuzní služby před odběrem plazmy odebírají zájemcům vzorek krve na vyšetření hladiny protilátek, tento vzorek lze odebrat bezprostředně po vyléčení. Bližší informace poskytnou zařízení transfuzní služby, které může zájemce o darování kontaktovat.
Ministerstvo zdravotnictví děkuje všem, kteří se rozhodnou pomoci dalším pacientům.
Seznam zařízení transfuzní služby, která rekonvalescentní plazmu aktuálně odebírají:
Thomayerova nemocnice, Praha (ZDE)
FN Ostrava (ZDE)
FN Olomouc (ZDE)
Krajská nemocnice Liberec, a.s. (ZDE)
Krajská zdravotní, a.s. – Ústí nad Labem (ZDE)
Slezská nemocnice v Opavě, p.o. (ZDE)
ÚVN Praha (ZDE)
Krajská nemocnice T. Bati, a.s, Zlín (ZDE)
VFN v Praze (ZDE)
Nemocnice České Budějovice, a.s. (ZDE)
Fakultní nemocnice Brno (ZDE)
FN Královské Vinohrady (ZDE)
ÚHKT (ZDE)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva