Ministerstvo zemědělství radí, jak správně obnovit les po kůrovcové kalamitě

14.02.2019 22:54 | Zprávy

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo již druhou etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o zpřesnění metodiky, která obsahuje souhrn opatření pro vlastníky lesů v oblastech nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, a to zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Příručka má posloužit jako návod ke správné obnově lesů.

Ministerstvo zemědělství radí, jak správně obnovit les po kůrovcové kalamitě
Foto: mze.cz
Popisek: Ministerstvo zemědělství ČR

Pro hodnocení vývoje situace odborníci využívají nezávislé metody zpracování dat z moderních družicových systémů Sentinel, PlanetScope a dat národního leteckého snímkování. Na základě ploch určených k obnově lesa následně odhadnou potřebné množství sadebního materiálu. Podle tohoto odhadu budou školkaři pěstovat odpovídající množství sazenic. Generel nabízí hospodářská doporučení pro oblasti s výskytem většího množství spárkaté zvěře, která je jedním z biotických činitelů ohrožujících obnovu lesních porostů.

Na základě vývoje situace, sledování obnovy lesa na postižených plochách, zhodnocení stavu lesních porostů škod působených škodlivými činiteli a výskytu mrtvého dříví bude Generel aktualizován. Ve třetí etapě Generelu půjde hlavně o samostatné terénní a dotazníkové šetření u vlastníků lesů. Budou doplněny informace o obnově porostů na kalamitních plochách, zejména podíl přirozené obnovy, podíl přípravných dřevin, zdravotní stav dřevin atd. Na základě výsledků z druhé etapy také odborníci upraví odhad množství sadebního materiálu. Tyto výsledky budou známy v lednu 2020.

V roce 2018 došlo ke zhruba 12 milionům m3 kůrovcových těžeb a v letošním roce se očekávají těžby ve výši 15 až 20 milionů m3. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje a Vysočinou. Ministerstvo zemědělství podporuje vlastníky lesů při obnově lesa po kalamitních těžbách, loni vyplatilo všechny podané žádosti ve výši 730 milionů korun. Pro tento rok je připravena částka 1,15 miliardy korun. Je například navýšena podpora sazenic listnáčů na dvojnásobek oproti smrku. Tyto finanční příspěvky chceme od letošního roku vyplácet dvakrát ročně, abychom tak vlastníkům lesů pomohli zvládnout jarní i podzimní ekonomicky náročné pěstební práce. Dále chystáme pravidla nového dotačního titulu na kompenzaci sníženého hospodářského výsledku lesních podniků na úroveň nezbytnou pro obnovu lesních porostů. Pro nestátní vlastníky lesů by celková podpora v budoucnu mohla dosáhnout až 3 miliard korun ročně.

Generel II pro obnovu lesních porostů najdete na stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

16:25 ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

Zákaznická centra, call centra a kontaktní místa společnosti ČEZ Prodej na pobočkách České Pošty zís…