„Lidé, kteří se starají o potřebné, nejsou dlouhodobě adekvátně ohodnoceni. Přitom je to práce velmi náročná nejen po fyzické, ale hlavně psychické stránce,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Při současné úrovni platů v sociálních službách se nemůžeme divit, že řešíme problém s nedostatkem lidí, kteří jsou za těchto podmínek ochotni starat se o seniory nebo zdravotně postižené,“ dodala ministryně.
Ministryně Marksová navrhne zrušení tří platových tarifů, tedy redukci tarifů z devíti na šest, čímž by se zvýšil příjem nejhůře finančně ohodnoceným pracovníků ve veřejné sféře. Opatření by se nedotklo jen lidí pracujících v sociálních službách, ale také pracovníků v kulturních zařízeních, zdravotních sester nebo porodních asistentek. Změna by se týkala celkem až 93 tisíc zaměstnanců, jejichž platy jsou financovány ze státního rozpočtu a asi 72 tisíc zaměstnanců, kteří pracují v samosprávě. Upravit by se měl i okruh profesí, které mají nárok na zvláštní příplatek, nově by na něj měly mít nárok právě některé zdravotní sestry a porodní asistentky.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce i letos poslat další peníze na podfinancované sociální služby. Peníze na dofinancování sociálních služeb, především na zvýšení platů, posílá ze svých rezerv každý rok. V roce 2014 šlo na zvýšení platů pracovníků v sociálních službách 338 milionů, v roce 2015 to bylo již 720 milionů a loňský rok 650 milionů korun. Podle náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku Zuzany Jentschke Stőcklové zatím kraje vyčíslily potřebnou částku pro letošní rok na jednu miliardu korun. V oboru sociálních služeb pracuje cca sto tisíc lidí, průměrný hrubý plat je v tomto sektoru 18 tisíc korun. Jak velká částka nakonec půjde na dofinancování sociálních služeb bude zřejmé v horizontu dvou až tří měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva