Ceny předával také hejtman Oldřich Bubeníček, jenž převzal nad věhlasným mezinárodním kláním talentů osobní záštitu, přičemž celý projekt byl realizován s finanční podporou Ústeckého kraje.
V předcházejících desetiletích se v Ústí nad Labem podařilo zvítězit dnes již známým s uznávaným klavírním virtuosům nebo dirigentům a skladatelům, z českých jmenujme alespoň Leoše Svárovského, Igora Ardaševa, Miloše Boka nebo Michala Maška. A ještě jedna připomínka: vloni putovaly ceny za vítězství v jednotlivých kategoriích do Ruska, Česka, Německa a Srbska.
Letošní třídenní soutěž zahájilo nejprve středeční losování pořadí jednotlivých soutěžících a potom slavnostní koncert loňského absolutního vítěze Friedricha Eliase Projahna (Německo), jenž předvedl brilantní interpretační výkon v koncertu g moll, Op. 25 pro klavír a orchestr F. Mendelssohna - Bartoldyho za doprovodu divadelního orchestru pod taktovkou Norberta Baxy.
V pátek 21. listopadu, po dvou dnech soutěžení, se na jevišti ústecké scény představili všichni laureáti letošní mezinárodní akce. Soutěžili pod dohledem mezinárodní poroty s předsedou Martinem Kasíkem jednak v interpretaci skladeb z období baroka až klasicismu, a jednak z doby od romantismu až po současnost.
„Tato hudební událost si nejen v České republice, ale i na mezinárodní úrovni, vydobyla důležité postavení. O to více mě těší, že právě náš region je hostitelem této skvělé umělecké akce. Mladí umělci, vlastně ještě děti, kteří se soutěže účastní, si zaslouží velký obdiv, stejně jako jejich rodiče a pedagogové,“ řekl Oldřich Bubeníček a popřál všem soutěžícím hodně úspěchů v životě a v rozšiřování virtuosity a lásky k hudbě. Spolu s ním byli mezi hosty například velvyslankyně Polska v ČR Graźyna Bernatowiczová, konzul Ruské federace Igor Melnik, senátor Parlamentu ČR Jaroslav Doubrava, primátor města Ústí nad Labem Josef Zikmund, ředitel soutěže a krajský zastupitel Radek Vonka a mnozí další.
Vítězové soutěže a držitelé dalších cen: I. kategorie (do 9 let): Sofia Donato (Itálie) a Alicija Szindzielorz (Polsko), II. ktg (10 – 11): Anastasiya Kliuchereva (Rusko), Emiliya Lytvynova-Müllerman (Ukrajina) a Rozálie Stoklasová (ČR), III. ktg (12 – 13): Kamila Sacharevska (Polsko) a Sára Smoliarová (ČR), IV. ktg (14 – 15 let): Elizaveta Klyuchereva (Rusko), kterou porota prohlásila zároveň absolutní vítězkou letošního klavírního klání. Ze zvláštních cen jmenujme alespoň Cenu hejtmana Oldřicha Bubeníčka, která byla udělena Sofii Donato za stylovou interpretaci skladby Sergeje Rachmaninova Preludium Op.32, č. 12, cenu senátora J. Doubravy získala A. Kliuchereva,
cenu ředitele soutěže Radka Vonky obdržela E. Lytvynova-Müllerman a ještě jmenujme cenu generálního partnera soutěže NET4GAS, jíž získala Sára Smoliarová za interpretaci skladby Nikolaje Rimského-Korsakova To nebyl vítr, který vane z hor. Rovněž byly uděleny v každé kategorii ceny za 2. a 3. místo, zvláštní uznání a ceny primátora města Ústí nad Labem, Českého hudebního fondu, cena pro nejmladšího účastníka a řada dalších cen a uznání.
Vedle blahopřání vítězům a díků za jejich skvostné výkony na závěrečném galakoncertu patří poděkování i vyhlašovatelům soutěže – statutárnímu městu Ústí nad Labem a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a samozřejmě organizátorům – Základní umělecké škole E. Randové, p. o., Kulturnímu středisku města Ústí nad Labem a hudební a umělecké agentuře Marek Korbélyi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva