Moravskoslezský kraj: Hrob Jana Zajíce je nyní národní kulturní památkou

29.11.2019 18:01 | Zprávy

Náhrobek Jana Zajíce na vítkovském hřbitově byl prohlášen za národní kulturní památku symbolizující boj za svobodu. Jeho autorem je sochař Olbram Zoubek. Moravskoslezský kraj se tak může pyšnit celkem 20 památkami, které jsou důležitým historickým, kulturním a duchovním dědictvím regionu.

Moravskoslezský kraj: Hrob Jana Zajíce je nyní národní kulturní památkou
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Třicet let od sametové revoluce je jistě na místě posílit význam některých památek. Kromě hrobu Jana Zajíce ve Vítkově vláda prohlásila za národní kulturní památku také hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, budovu Československého rozhlasu nebo například Hlávkovu studentskou kolej v Praze. Jsou to symboly úsilí a boje za svobodu a demokracii, které nám připomínají hodnoty, kvůli kterým jsme před třiceti lety demonstrovali,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro památkovou péči Lukáš Curylo a vysvětlil, že národní kulturní památky mají nejvyšší možnou ochranu státu a jakékoliv úpravy či zásahy musí povolovat příslušný krajský úřad.

„Ani ne dvacetiletý student obětoval svůj život, aby upozornil na letargii a nečinnost, do které většina našeho národa před padesáti lety upadala. Nejdůležitější je památka a poselství jeho činu, přesto jsem rád, že se nyní dostalo pocty i místu jeho odpočinku. Jeho náhrobek vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých sochařů minulého století, náhrobek má tedy nejen ideovou, ale také vysoce uměleckou hodnotu,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Náhrobek tvoří kamenná hrobka, která stojí na čtyřech bronzových koulích. Na hrobce leží bronzová deska s reliéfem lidského těla. „Hrob Jana Zajíce se nachází na hřbitově ve Vítkově, ve druhé řadě vlevo od vstupu z Bezručovy ulice. Je to pietní místo, kde se lidé schází i ve výročí okupace, a které si rozhodně povýšení na národní kulturní památku zaslouží,“ uzavřel náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Rozhodnutím vlády jsou od 23. listopadu 2019 novými národními kulturními památkami symboly boje za demokracii:

  • Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze
  • Hlávkova studentská kolej v Praze
  • Budova Československého rozhlasu v Praze
  • Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech v Praze
  • Hrobka T. G. Masaryka na hřbitově v Lánech
  • Zámeček v Pardubičkách - Larischova vila
  • Hrob Jana Zajíce na hřbitově ve Vítkově

V souboru národních kulturních památek jsou nejvíce zastoupeny hrady a zámky, jeho součástí jsou ale i památníky, technické stavby nebo vzácněji objekty lidové architektury. Všechny národní kulturní památky v Moravskoslezském kraji jsou na stránkách kraje ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…